YIL 1 OCAK 2019 ! ŞARBONLU ET NASIL ANLAŞILIR ?

1 ocak 2019 tarihi, yalnız ülkemizin değil, tüm dünyanın dilinde en çok konuşulan kelimelerden. Şarbon da bunun yanında dostu...

1 ocak 2019 tarihi, yaşadığımız an itibarı ile yalnız ülkemizin değil, tüm gezegen için dillerde en çok zikredilen kelime ve harfler arasında en başta. Bu vakte çok yakın olmak üzere, bizim yani et ve türevleri ile yakından alakalı olanların kulaklarını kabartmasına vesile olan olumsuz gelişmelerden biri de tabi şarbon hastalığı.
  1. Şarbon, nasıl bir hastalıktır ?
Şarbon tarım ve hayvancılık sektörü için ciddi bir ekonomik değer olan otobur çiftlik hayvanlarında, Bacillus anthracis isimli çubuk şeklindeki bir bakterinin sebep olduğu hastalıktır. Önemli maddi kayıplara sebep olduğu malum.
  1. İnsanlara bulaşma özelliği var mı?
Zoonoz ; çiftlik hayvanlarından insanlara bulaşabilen hastalıklara verilen isimdir ve bu şarbon da bu gruptandır. Havadan, deriden ve bağırsaktan olmak üzere üç yoldan insanlara bulaşabilirler. Elinizde veya cildinizde yara, kesik ve benzeri bir durum var. Siz de hastalıklı hayvana bir şekilde temas gerçekleştirdiniz. Bu durumda mikrobun size bulaşma ihtimali hayli yüksek. Tarih 1 ocak 2019’u göstermese de bu mümkündür 🙂
Şarbonlu hayvanların etinden sütünden üretilmiş mamüllerin tüketilmesi sonucu bağırsaklardan bulaşır.
Bu bakterinin havada asılı kalabilen formu yani “sporları” tabir edilen yapıları tenefüs edilerek vücuda alındığında, bu durumda solunum yoluyla insan vücuduna dahil olur.

3. Hangi meslek gruplarında sıklıkla görülen bir bulaşıcı hastalıktır ?

Bizim gibi hayvancılık ile iştigal ediyorsanız, doğrudan veya dolaylı yollardan canlı hayvana veya karkas ete temasınız var ise siz de risk grubundasınız demektir. Hayvancılık ile geçimini temin eden çiftçiler, kasaplar, veterinerler, deri endüstrisinde çalışanlar bu ve benzeri riskleri için tedbir alması gereken kardeşlerimizdir.
  1. Belirtileri ve çeşitleri hakkında ne söylenir ?
Aslında belirtileri de bulaşma şekillerine göre farklılık arzeder. Bağırsaktan bulaşmalarda, bu bölgede iltihaplanma, miğde ağrıları, kusma gibi sindirim bozukluğu belirtileri meydana çıkar. Solunum yolu ile bulaşmada bu bölgenin, deri ile bulaşmada da deri hastalıkları belirtilerinin izleri görülür.
  1. Tedavisi ve korunma yolları nelerdir?
Başarılı bir tedavi için her hastalıkta geçerli olan erken teşhis ile birlikte antibiyotik tedavisi bu maraza için uygulanan tedavi şeklidir. Geç kalmalarda ölüm riski mevcut maalesef.
Bundan korunmak için çiğ et, süt ve ürünlerini tüketmek şöyle dursun evine bile almıyacan ! Karantina yönetmeliklerine kesin uymak elzemdir ve bu hastalığın ilgili birimlere bildirilmesi kanuni bir mecburiyettir. Aksi bir durum suç ile eşdeğerdir. Bu bakteri ile bulaşık olduğu bilinen hayvan, ölü hayvan ve parçaları, ahır kalıntıları vesaire ne varsa yakılarak imhası gerekir.
İnsanlara bulaşmanın dışında bu hastalık başta hayvancılık ile iştigal eden çiftçimiz, ardından ülkemiz için ciddi zarar ve ekonomik kayıplara sebep olmakta. Ne kadar uyarı yapılsa da her alışkanlıkta olduğu gibi bu sektörde de hem şahsi hem çiftlik bölgesi için asgari temizlik şartlarına riayet etmek olmazsa olmaz.
Çifçinin aklı gözünde denir. Yani yaşamadığı tecrübe etmediği bir konuda ikna edilmesi gayet güçtür. Önce başına gelecek, on onbeş kuzusunu, keçisini hastalıktan ötürü toprağa gömecek ! Sonra siz demeseniz de o artık ahırını “bal dök yala” seviyesinde temizler. Hiç şüpheniz olmasın.

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir