YEMEKTEYİZ’DE ONUR BÜYÜKTOPÇU’NUN ETLERİNİ YEMEKTEYİZ…

Yemekteyiz ! Ama buraya yemek için mi toplandık bilememekteyiz ! Yemekteyiz’de Onur Büyüktopçu’nun et yemeklerini mi yemekteyiz, yoksa birbirimizi mi yemekteyiz ?..

Onur Büyüktopçu
Adını zikretmeye gerek yok, hepinizce malum kanalda yayınlanan, amacının karın doyurmakla uzaktan yakından alakası olmayan şu meşhur program “yemekteyiz” ! Sadece tek kelimeden ibaret adı bile, akıllarda birden çok soru işaretinin üremesine yetiyor da artıyor bile… Son dönemde bu programda ün yapan arkadaşlarımızdan biri de Onur Büyüktopçu kardeşimiz.
Yazankasap’ın ilgi alanı sürekli et ve mamülleri olduğu için yukarıda Onur Bey’in yemekler içinden seçimini et yemeklerinden yana yaptığını farzederek bir başlık girişi yaptık. Yoksa bir şey bildiğimizden değil hani…
Yemekteyiz !
Birincisi ; yemekteyiz demekle, birçok insanın bir araya gelip hep birlikte, pişirilmiş farklı menü çeşitleriyle aralarında güzel bir sohbet eşliğinde karınlarını doyurdukları, daha hoş bir ifadeyle kendilerine ziyafet çektikleri rahatlıkla anlaşılabiir. Güncel hayatta da genel kullanım alanı böyledir.

Yemekteyiz ! İkincisi ; herhangi bir yemeğin başına kurulmuş iki kişi var.

yemekteler...
Üçüncü bir şahıs tarafından o iki kişinin bilgisi dahilinde olan yemeği ne yaptıklarına dair, yiyip yemedikleri ile alakalı bir sual yöneltilmiş olabilir. Ve bu soruya cevap niteliğinde olan, o yemeğin tam da o sorunun sorulduğu sırada yendiği kast edilerek “onu şu an yemekteyiz” tarzında verilmiş bir cevap olabilir.
Yemekteyiz !
Ve üçüncüsü ; bence en yüksek ihtimalde kullanım şekli olan bu üçüncüsüdür. Bahsettiğimiz bu programda, hem yiyici hem yemek yapıcı konumundaki bu katılımcıların doğrudan ne yaptıklarını anlatan bir ifade. Yani asıl amacın çeşitli sebze ve gıda hammaddelerini kullanarak tüketime hazır mamul bir yemek üretmek olmadığını, çoğunlukla farkında olmasak da bilinçaltımıza kazıyarak işliyor.
Demek istediğim, bu katılımcılar birbirlerini yemekteler ! Yani ne ziyafet anlamında bir yemekteler, ne o anda bir yemeği yemekteler. Ama birbirlerininin kafalarının etlerini yemekteler. Yukarıda bahsettiğimiz Onur Büyüktopçu’nun etlerinden kastımız aslında onun kafasının etinin yenmesiydi.
Çünkü program konsepti bu mantık üzerine kurulmuş. Çünkü toplumumuzun bu tür etkinliklere, yani birbirini çekiştirme, eleştirme, eksiklerini yüzüne vurma gibi konularda zaaflarının olduğunu çok iyi tespit etmiş toplum mühendisleri çok iyi iş çıkartmış
Haftalık rutin gösteriminde bir kez sapma veya aksaklık olmuş, çıngar çıkmış ! Google trends yıkılmış…
Arkadaş ! Dünya üzerinde açlık sebebiyle ölümle buluşan insan canları varken böyle manzaralar ile karşılaşmak insana trajikomik duygular yaşatıyor. Gülsek mi ağlasak mı !

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir