YABANİ HİNDİ İLE HİNDİ GÖĞÜS TARİFLERİ, HİNDİ BOYUN TARİFLERİ DENEDİNİZ Mİ ?

Yabani hindi veya vahşi hindi ile yapacağınız yemeklerin, çiftliklerde toplu yetiştirilen hindiler ile yapılanlardan çok farklı olacağını herkes tahmin eder. Hele ki hindi boyun, hindi göğüs etinden yapılanlardan daha iyi sonuç verir.
Siz şimdi direkt hindi yemekleri tarifleriyle konuya yaptığım dalışa aldanarak, bizden gayrıların  şu önümüzdeki birkaç gün sonra miladi takvime göre azıp coşacağı yılın başına yönelik tariflerin bulunduğu bir yazı klavyeye alacağımı düşünüyorsanız… Iıh ! Öyle olmayacak. Bir önceki yazımızda, “kime benzersen ondansın” temasından da zaten bu anlaşılmıştır.
Evet ! Bugün için de hemen hızlıca konumuza giriş yapalım ve şu iki noktaya el fenerini tutarak bakalım;
  • Müsllüman mahallesinde salyangoz satmanıın espris ve,
  • Hıristiyan aleminin christmas kutlamalarında tavuk değil de neden özellikle “hindi” kesmeleri.
Bu arada, onların kendi aralarında günü kutlamak için kullandıkları tebrik cümleciği var ya “merry christmas” dedikleri.

Mutlu noeller anlamı taşıyormuş pratikte. Ancak merry kelimesi “kafası kıyak, çakır keyf” anlamında. E demek ki merry christmas da “bol bol için e mi !” demek oluyor herhalde…


Müslüman mahallesinde salyangoz satmak deyimi öncelikle nasıl ortaya çıkmış, ona bakalım; Bildiğniz gibi, mezhepsel farklılıklar olsa da islama mensup olanların tüketmelerinde önemli kısıtlamalar olan canlılar grubundandır yumuşakçalar ve salyangoz ailesi. İşte ! İnatçı tüccar zihniyetindeki gayri müslimin, bunu bilmesine rağmen islam beldelerinde mü’minlerin tüketmek için talep etmeyecekleri şeylerin ticaretini yapma gayretini belirtir.
Bu bazen bire bir fiziksel ürün de olmayabilir. Akım, felsefe veya herhanbi bir inanışın da bu topraklarda pazarlanmaya çalışılması da mümkün. Şu yılbaşı yortusu işte bu gruba girmekte. İman etmiş toplulukların, inançları gereği rağbet etmemeleri gereken gayri müslim adet ve gelenekleri, ısrarla bu topraklarda pazarlanmakta. 
 


Peki tehlikesi nedir ? Tehlikesi şu ; Müslüman önce söz ve fiil ile bu duruma karşı çıkar. Sonra bıkar ve ses çıkartmaz olur, görmezden gelir. İleri aşamada ufak ufak kendi de kabullenmeye başlar. Son noktada bundan mutluluk ve sevinç duymaya başlar. Ki burası müminin ruhundaki iman mumunun sönmeye yüz tuttuğu andır. Acil eylem planı için güvenilir canlı kaynaklara başvurulmalıdır.
o halde bu hindi kesme işi de nereden çıktı ? Başka bir mahlukat ile bu vazifeyi yerine getiremezlermi idi bu insancıklar ? Bunu da diğer yazımıza bırakalım…

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir