TÜRK USULÜ SUCUK YAPIMI HAKKINDA…

Türk usulü evde sucuk yapımı, fabrikasyon sucuk imalatı veya kasapta sucuk yapımı olsun, hepsinin ortak bir özelliği var; “sucuksuz yapamayız arkadaş !”

Biz Türkler, çok varlıklı da olsak, bir asgari ücretle kıt kanaat geçiniyor da olsak tıpkı simit

türk sucuğu

tüketimi gibi ilk fırsatta eve sucuk alırız. Hani diyor ya bir kibar-ı kelam; “ister zengin ol ister fukara, yemekten sonra yak bir cigara !”

Herkesden uzak olsun sigara denen illet. Biz sözün nakaratındaki zengin ve fukaraya dikkat kesildik sadece. Sucuk tüketmeye düşkünse fukara vatandaş, ayda bir alır kangal sucuğu yine alır. Kurban kesebilirse de kıymalık etlerinin çoğunu fason sucuk imalatçılarına verir ve sonra onları kiremit rengi parlak nefis kangallar olarak geri alır. Hali vakti yerinde olanlarımız da normal zamanlarda da mutfağından eksik etmez kangal sucuklarını. Bu işin fanatiği olanlar da muhabbetlerinin koyu olduğu bir kasap kardeşimize imal ettirirler.

Kasap sucuğu, bazı ulusal markaların kendi bünyelerinde oluşturdukları özel markalar olarak

fermente sucuk

karşımıza çıkıyor. “xyz kasap sucuğu” veya “abc kasap sucuğu” gibi… Bu tarz sucuktaki espri, imal edilen et ürününün baharat  ve et çeşidi seçimi itibariyle tüm insiyatifin, onu üreten kasapta olmasıdır. Sonuç iyi olursa kasap, müşterisinin biricik kahramanıdır. Kötüyse de bir daha uğranılmaması gereken bir durak.

Ev sucuğu veya evde üretim sucuk ifadeleri kulağa çok hoş geliyor.

Ev ekmeği, ev baklavası, ev tarhanası ve daha bir çok mamul, evde yapıldı ise her zaman piyasadaki rekabet maçına bir sıfır önde başlar. Bunda da kontrol tamamen evde sucuğu yapacak ev ahalisinden olan kişidedir. Hele ki bu evin annesi ise…

Bana sorarsanız evde yaptığınız sucuğun en önemli artısı, damak tadınıza uygun baharat ve çeşni karışımlarını kullanabilmek ve doğal bağırsağa doldurup mayalanmaya (fermentasyon) bırakarak onu probiyotik ürüne dönüştürmek.  İçinde tuz ve baharattan başka hiçbir koruyucu kimyasal ve renklendirici bulunmaması paha biçilmez. Üstelik doğal bağırsakta oda sıcaklığında belli bir süre bekleterek mayalanmasını da sağladıysanız aliyyül a’la olmuş demektir. Çünkü yoğurt ve kefir nasıl ki sütün mayalı probiyotik mamül halleri ise, fermente sucuk da etin probiyotik mamül türevidir.

doğal bağırsakta sucuk

Fabrikasyon sucuğu ise ayrı bir yazı konusu yapmak niyetindeyim, çünkü çok çetrefilli, para kazanma ihtirasının çok fazla konakladığı bir üretim dalı. Yazacak çok “vay be” lik durumlar var.

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

1
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir