TESLİMAT VE İADE ŞARTLARI

TESLİMAT ŞARTLARI

yazankasap.com ürünlerinin teslimatını sözleşme imzaladığı kargo firmaları aracılığı ile yapacaktır.

Ürünlerin teslimatı, sipariş detaylarında belirtilen adrese yapılacağı için lütfen adres ve iletişim bilgilerinin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun.

Teslimat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri teslim aldığınız kargo görevlisinin önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe herhangi bir ziyan olduğunu düşünüyorsanız, yetkiliye tutanak tutturarak ürünü teslim almayınız. Ürünü teslim aldıktan sonra yetkilinin görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş sayılacağınızı unutmayınız.

SİPARİŞ İPTALİ

Siparişinizin iptali için bilgi@yazankasap.com e-mail adresine sipariş numaranız ile birlikte e-mail gönderebilirsiniz. Siparişiniz eğer kargoya verilmemiş ise iptal işleminiz hemen gerçekleştirilecektir.

CAYMA HAKKI(İADE) NEDİR ?

Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 7 gün içinde cayma haklarını kullanarak, sebep göstermeden ve “kargo ücreti ödemeden” ürünleri iade etme hakları vardır. Cayma hakkının kullanılması yazankasap.com’a özel bir durum değildir. Yönetmeliği her kurum uygulamakla yükümlüdür.

CAYMA(İADE) HAKKIMI NASIL KULLANABİLİRİM ?

Satıcı, kanun gereğince talebinizi aldıktan sonra en geç 7 (yedi) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedelini size hiçbir masraf yükletmeksizin iade etmekle ve iade kargo ücretini ödemekle yükümlüdür.

Sıfır Risk süreci içerisinde ürün bedeli satıcıya aktarılmış olsa bile, cayma hakkı gereğince ürünü iade edip parasını iade alma hakkına sahipsiniz.

CAYMA(İADE) HAKKININ GEÇERLİ OLMADIĞI ÜRÜNLER VARMI ?

  • Sizin talebiniz üzerine size özel olarak üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilave yapılarak size özel hale getirilen ürünler.
  • Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan, soğuk zincir şartlarında teslimatı yapılan gıda ürünleri.
  • Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak sürekli değişen ziynet, külçe altın gibi ürünler.
  • Sağlık ve hijyen açısından iadeye uygun olmayan ürünler; (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu; ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)

CAYMA(İADE) HAKKI HUSUSUNDA NELERİ BİLMEM GEREKİR ?

Cayma hakkınızı kullanabilmeniz için, teslimat tarihinden itibaren 7 gün içinde cayma hakkınızı kullanarak ürünü iade etmek istediğinizi satıcıya bildirmelisiniz. Ürün iade edilirken, ürünün teslimi ile birlikte gönderilen fatura da iade edilmelidir.

Cayma hakkı kapsamına girmeyen ürünleri iyi bilmelisiniz. Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünleri lütfen inceleyin.

Ürünün uygun olmayan muhafaza şartlarından dolayı değerinin azalması, tüketim vasfını kaybetmesi durumunda satıcı zararını tazmin etmek için hakkınızda yasal işlem başlatabilir.

 

ÜRÜNÜN BİR KISMINI TÜKETTİM, CAYMA(İADE) HAKKI KAPSAMINDA ÜRÜNÜ İADE EDEBİLİRMİYİM ?

Ürünün ambalajının açılması, kısmen veya çoğunun tüketilmesi,  ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması durumu, ürünün kişiye özel üretim olması, koruyucu kimyasal katkı maddeleri içermemesi hallerinde raf ömrünün emsallerine oranla az olması, gönderimde soğuk zincir şartlarını koruyarak teslimat gerçekleştirdiğimiz ürünlerimizin oda sıcaklığı şartlarında muhafazasının mümkün olmaması, cayma hakkının kullanılmasına engel teşkil etmektedir.