SUCUK SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ !

Bir önceki yazımızın devamıdır.

Ya arkadaş !  Bu antrikot denen, pastırma imalinde kullanılan, hayvanın en değerli ikinci et kitlesi ! İstanbul’da ızgaracılar toptan 55-75 tl’ye, aylar öncesinden kasaplar ile anlaşarak ayırtıyorlar. Varlığı nakit paraya eşit olan bu et, neden sucuk yapımında kullanılsın ? Sucuk keşfindeki mantığa ters bir kere… Neyse. En iyisi biz bu konuya ayrı bir yazı dizisi ayıralım.

Göden (Osmanlı) Sucuğu:  Büyükbaş (dana-inek-manda) hayvanlarda kalın bağırsağın en son kısmı, baytar arkadaşlarımızın “colonia bubulae” dedikleri, dışkıyı vücuttan atan son parça.

Ortalama 75’lik pimaş boru çapında ve bir metre kadar uzunluktadır. (kelimelerle başka türlü tarif edemedim…) Sucuk hamurunun doğal bağırsağa basılmış hali, veya salamın Türk versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Bazı bölgelerde bunun adının başına “Osmanlı” ibaresi getirerek farklı bir pazarlama taktiği olarak da kullanıyorlar.

TÜRK USULÜ SUCUK

Bana kalırsa, şekile dayalı bu tasnif yetersiz. Hatta saçma ! Neden mi ? Çünkü bu yöntem, araçların sadece kaporta şekline ve cisim büyüklüğüne bakarak gruplandırmak kadar gülünç. Şöyle bir diyalog farzedelim:

“-abi bizim Hamdi araba almış.

-dizel mi benzinli mi ?

-araba almış işte abi, otomobil yani !

-oolum motor hacmi kaç? 1600 mü 2000 mi?

-yok abi araba işte !

-yahu sedan mı hatcback mi, tek kapı mı çift mi, otomatik vites mi manuel mi ?

-ya abi araba dedik ya !

-tamam oolum tamam, hayırlı olsun” gibi…

Sucuk piyasası da böyle bir dertle muzdarip. Sucuk kangal ise tamam, en iyisi sanki. Bilinçaltımıza öylece yerşelmiş.

Fransızların yüzlerce peynir çeşidi, Avrupa kültürünün keza yüzlerce sosis çeşidi var. Bunların tasnifini de mamülün içeriğine yani çeşni, baharat ve et çeşit/kalitesine göre yapıyorlar.

EV YAPIMI SUCUK

Mesela kan sosisi var adamlarda ! Evet evet… yüzde yüz kandan mamül sosis ! Karaciğer sosisi !Bakanlığın et mamüllerinde karışım iznini uygulamadan kaldırmış olması gayet isabetli bir karardı. Marka sahibi, ürettiği sucuğun etiketine %30 kanatlı eti %70 dana eti yazıyor.

Diğer taraftan oranların tam tersini uyguluyor. Yani 30 dana, 70 kanatlı eti. Gıda analiz labaratuvarlarında sadece etin kaynağının hangi hayvan türünden olduğu tespit edilebiliyor. Miktar ve oran tespiti maalesef… Bunda analiz maliyetleri de etkili tabi.

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir