SEZGİN IZGARA MARZİM’DE ATEŞ ÜSTÜ IZGARALAR !

Izgara denilince akıllara hemen meşe kömürü ile harlanmış demir çubuktan ocaklar geliverir. Bunun markası bazen Sezgin ızgara olur bazen Mehmet ızgara.

Sezburger !

Ama yıllara meydan okuyanların hepsinin müşterek özelliği ateş üstü ızgaralar kullanmalarıdır.

Sezgin ızgara marzim ismini neden özellikle seçtiğimize gelirsek; yine Bursa’dan muhtemel bir ulusal markanın doğuyor olabilme ihtimalidir. Tıpkı bundan beş ila yedi yıl önce olduğu gibi, ızgara ve özellikle kasap-ızgara konseptinin cenneti olan Bursa ilinde, muhtelif ilçelerinde Sezgin ızgara ismi ile müsemma bir müessese artık gözlere batar, dikkat çeker oldu.

 

Websitelerine bakılırsa, esnaflık tarihleri ellidokuzlara kadar gidiyor. Yani bugünkü Köfteci Yusuf’dan çok çok eski mazileri var gibi… Neden yazımıza konu olarak bunu seçtiğimizi sorarsanız, kasap olarak benim dikkatimi çeken yenilik ve gelişmelerin, sizlerin de ilgisini çekebileceğini tahmin ettiğim için. Umarım tahminlerim isabet bulur.

Neyse… Bu köfteci ve ızgaracı abilerimiz, yeni açılış yaptıkları şubelerinde ve menü çeşitliliğinde sanırım dikkat çekmeyi başarıyorlar…

Sezgin Izgara Marzim şubesi bunlardan biri gibi duruyor. Sekiz – on ay kadar evvel açtıkları bu şube, adres bilgisine göre Orhangazi-Gemlik yolu üzerinde bulunuyor.

kara fırın balonları

Sekizyüz kişilik bir kapasiteden söz ediliyor ki bu da gayet doyurucu bir rakam. Ateş üstü ızgaradan çıkardıkları tahmin ettiğimiz ürünleri görünüşte bile kendilerini kanıtlıyor.

Bütün köfte ve ızgara yazılarında belirttiğimiz gibi, ızgarayı ızgara, köfteyi köfte yapan kesinlikle kömüz  veya köz ateşidir. Odun kömürüdür. Bunun için ateş üstü ızgarayı önemsiyoruz. Köz ateşinde istersen sadece kuyruk yağı pişir veya sadece kuru soğan közle ! Onu bile kuzu niyetine yersin…

Klasik köfteciden farklı olarak hemen dikkat çeken yeniliklerine gelirsek;

SEZGİN IZGARA MARZİM
  • Sezburger markasını oluşturarak, patatesi garnitürü ve içeriği ile kendi tarz ve yorumları olan bir hamburger türevi üretmişler ki bu birincisi.

  • İkinci olarak yine standart köftecilere angarya gelen, büynelerinde sulu yemek ustası bulunduruyor olmaları. Yani menülerinde bölgenin yaygın tatlarından sulu yemek çeşitlerini bulmak mümkün.

  • Kendilerine ait karafırınları var ki bu da müşterinin en sıcağından ve en tazesinden muhtelif ekmek çeşidi ihtiyaçlarını karşılıyor ve önemli bir artı kazandırıyor.

  • Sezburger ismini verdikleri kendilerine has hamburgerlerinin menülerinde bulunduğu şubeleri de gece 01:00’e kadar açık olarak görülüyor. Evet ! gecenin bir yarısında açlık kafasına vuran vatandaşımız için nöbetçi köfteci gibi önemi büyük.

  • Ya bir de bahsetmesek içimizde ukde kalacak bir özellikleri var ki bu da aslında bu sektöre Köfteci Yusuf ve İmren gibi ızgaracıların kazandırdığı bir haslet. O da şu ki; yemek sonrası çay ve de kahveee ikrammmm !

  • Aman efendim, sakın küçümsemeyin, köfte müptelası Türk kültüründe bunu ikram etmezseniz, ağzınızla kuş da tutsanız bir hükmü esameniz okunmaz. Çayın maliyetini köfte fiyatına mı katarsınız, ne yaparsanız yapın ama o çayı ve kahveyi “beleş” verin arkadaş…

Fiyatlarını buraya yazmıyorum. Çünkü websitelerinden gayet kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz bilgiler bunlar. Tatlılarını sorarsanız; kabak tatlısı, fırın sütlaç, ekmek kadayıfı, tel kadayıf gibi klasik tatları var. Mühim olan taze olması. Ondan da taviz vereceklerini sanmıyorum.

Sözkonusu vilayete doğru yolculuk planlayanlar için yeni ve farklı bir alternatif olabilir…

 

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir