NUSR-ET YANDI VE NUSR-ET YAKTI DİYENLERE

Nusret'in tavasındaki kızgın yağlar da aşka geldi. Müşterileri hastane yollarına revan etti. Fakat bu birinci derece yanıklı vakıa da Nusret'e şöhret olarak geri döndü !

Her insanın farklı ihtirasları vardır. Kimisi paraya düşkündür, kimi namaza… Bazısı evladını ölümüne sever kimseyle paylaşamaz, evlenmesine tahammülü yoktur. Kimi de çalışmaya ihtiraslıdır. Kendisini paralarcasına, mesai saatlerinin hesabı olmaksızın çalışır durur. Nusret’in de sevdasının ete olduğu aşikar. Ete olan sevgisi onu çalışmayı sevmeye mecbur etmiş.
Uyku güzeldir ama uyumaktan başka bir şeyi daha çok severseniz gözlerinizi kapatmak size ızdırap gelir. Onu artık boşa geçirilmiş saatler olarak görürsünüz.  Nusret bir röportajda da tam buna paralel cümleler kuruyordu. Sabahın nurunda (hani köründe dedikleri) saat dörtte, Tuzla’daki mezbahaları kim dolaşır sizce !? Tabi ki Nusret ve onun gibiler.
Çayırova’daki Namet’de parçalama bölümünde seksen küsur kasapla beraber sığır karkasları kemiksiz yaptığımız mesailerden birinde idi. Tüm kasap arkadaşlar hurraa ! birden parçalama tezgahlarının en önüne yığıldılar. Mitinglerde milletvekili görmüş vatandaşlar gibi herkes üşüştü bir noktaya. Ne oluyor demeye kalmadan bir de baktık ki yuvarlak kara gözlüklü biri tepede durmuş, şöhretin tüm çekim gücü ile kasapları kadraja alarak özçekim yapıyor. Nusret imiş !
Fakat işini özveriyle, hakkını vererek yapanlara gerçekten de haklarını teslim etmek lazım. Böylesi şahsiyetler için belki tüm kapılar değil ama önemli çoğu engel aşılabilir hale geliyor.

Demem o ki, Namet’in üretim hattına girme ayrıcalığına hiçbir müşteri malik değil iken bu steak ustası içeride kasaplar ile selfie dahi yapardı.

Kemikli antrikotların damarlılarını, mermerleşmesini tamamlamışları karpuz seçer gibi tek tek ayırır alırdı. Fiyat sorun değil, zaten üçe alınan dokuza satılabiliyor…
Bu çalışma ve mesai düşkünlüğü de zaten Ferit Şahenk ile ortaklık kapılarını aralamış kendisine. Günün onsekiz saatini mesai olarak bozuk para gibi harcadığını ve çıkardığı işi müşahede eden Doğuş grubunun sahibi direkt kendisine ortaklık teklif eder. Ardından da bildiğiniz Dubai Nusret ve Newyork Nusret peşpeşe açılır.
Meslek aşkı ya da etlerin kalitede bir numara olması değil fiyatı oluşturan etkenler. Bunlar bir yere kadar etken sayılabilir. Kaldı ki iyi bir tedarik zinciri oluşturduğunuzda  birinci sınıf etlere ulaşmanız mucize olmaktan çıkar. Müşterilerinize birinci sınıf et ve hizmet sunduğunuz müddetçe işleriniz iyi gider. İşleriniz iyi gittikçe siz de iyi eti en iyi hizmet ile sunmaya devam ederseniz, iyi yöndeki bu kısır döngü kartopunun çığa dönüşmesi gibi sizi uluslararası markalar arasına itiverir.
Bu aşamadan sonra sizin gün sonunda “Z” raporunu almanızın akabinde oturup gelirleri bir kenara, masrafları diğer tarafa koyup maliyet hesabı yapmanıza hacet kalmayacaktır.
Elli kuruşluk satınalma maliyetine sahip sade maden suyunun onbeşe satıldığı, sekiz liralık maliyeti olan ikiyüz gram kemikli kuzu etinin seksen lira hatta yüz liraya satıldığı, günlük cironun doksan milimetrelik pimaş borudan aktığı böylesi müesseselerde “veresiye satan ile peşin satan” esnafın farkının resmedildiği tablolara da ihtiyaç kalmaz. Maliyet hesabı yapmaya da gerek kalmaz. Çünkü kazanılan paranın hesabı yok ki maliyeti olsun !
Bahsimize bakılıp da gözümüz olduğu savına ulaşılmasın, hafazanallah ! Dediğimiz gibi rızık nasibi kişide değil, gölgesi gibi peşindedir…

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

3
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir