NUSR-ET NASIL MEŞHUR OLDU !?

Nusr-et nasıl meşhur oldu ? Son yedi yılda neredeyse sıfırdan zirveye ulaşma macerasında neler yaşadı ? Kısa bir yorum...

Steak barbeque

Sosyal medyanın en önde gelen fenomenlerinden oldu.  En ünlü influencer’lara taş üstüne taş çıkarttı. Ama onun öncesinde iyi bir kasap ve steakhouse müessesesi sahibi oldu. Ondan evvel iyi bir kasap ustası ünvanına ulaştı. En başında da iyi bir çıraklık geçirdi. Tüm angarya işlerin üzerine yıkıldığı, kendisinin de yorgunluktan yıkıldığı bir çıraklık geçirdi muhtemelen.

Evet ! Bahsi geçen şahsımız ünlü tuzlamacımız Nusret’ten başkası değil. Onunla yapılan muhtelif röportajlardan günümüz tarihi itibarı ile otuzbeşli yaşlarda olduğu rivayetini alıyoruz. Yolunu yarılamış yani… Erzurumlu bir anne babanın beş evladından biri kendileri. Bildiğimiz kadarıyla Günaydın et restoranının sahibi Cüneyt Asan’da çıraklığının önemli kısmı geçmiş.

İstanbul’da ikibinyedili yıllarda kasap-restoran tarzında bir mekanda çalışarak ilk tecrübesini kazanmış.

T-bone steak2
T-bone steak

Ardından bu tarz bir faaliyette gelecek sezmiş olmalı ki bu işin en zirve ilmini almak niyetiyle Güney Amerika ülkesi Arjantin’e gitmeye karar vermiş ve bu kararını gerçekleştirmiş. Muhtemeldir ki bu gidiş de, yıllık izne çıkan bir işadamının zevk-ü sefa seyahati gibi olmamıştır. Ondan bundan kısılarak, borç bulunarak toparlanan paralar vesaire…

Zihnine yüklediği öğrenilmiş deneyimlerle geldiği İstanbul’da mesleğinin yeni halini icra etmeye başladığında, asgari ücretten biraz hallice bir bedele mukabil çalıştığı semtlerde yüzlerce çalışana sahip, bacasından ızgara kokusu yükselen fabrikaların sahipliğine doğru ilerleyecekti ve öyle de oldu.  

Yine güzel bir kibar-ı kelam yazımıza karışsın çünkü tam yeri;   “Yeter ki balın olsun, Bağdat’tan sinek gelir !”

Evet. Nusret demek ki mekanında bal tadında lokum adında steak’lara sahip idi ki, farklı ülkelerden muhtelif işadamları jetleriyle buralara geldiler. Nusret’in kestiklerinden yiyebilmek için.

Ayrıca kimse, piyasa şartlarına göre iyi bir maaşı varsa onu terkedip dilini izini kültürünü bilmediği bir memlekette ayak sürümek istemez.

Nusr-et Steak

Bunu bir macera için değil,  bir amaç ve hedef uğruna göze alıyorsa büyük bir olasılıkla Nusret gibi menziline varacaktır.

Sen gel Gebze Darıca’da Ferit Şahenk’in hayır amaçlı inşa ettirdiği ortaokuldan, maddi zorluklar sebebiyle ayrıl, yıllar sonra da aynı Ferit Şahenk ile ortak olarak steakhouse’lar zinciri aç ! Bu ne menem bir şeydir arkadaş ! Bunu hangi formüll açıklayabilir ! Bir kez daha tescil ediliyor ki para ve eğitim doğru orantılı bir ilişkiye sahip değil. Eğer öyle olsaydı dünya tarihinde isim yapmış bilim adamlarının yarısından fazlası sefalet içinde bir hayat geçirmezlerdi. Ayrıca bu saatten sonra Nusret müşterilerini de yaksa, menü fiyatları uzaya da çıksa, atı alan Üsküdar’ı geçti…

Kasaplık mesleğinin ismini önceden neredeyse hakaret amaçlı kullanan bir topluluğa, “kasap” sıfatını bir unvan olarak yeniden bahşeden bir şahsiyete ne denir, onu sizin takdirinize bırakıyorum…

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir