NEFİS YEMEK TARİFLERİ VE ET YEMEKLERİ

Nefis yemek tarifleri, özellikle et yemekleri sizin harcınız değil diye düşünenlerdenmisiniz ? Hatta restoran ve yemek tarifi deyince hazır ol'a mı geçiyorsunuz ! O halde bunu değiştirmenin vakti gelmiştir...

Evet ! Siz de harika yemekler hazırlayabilir ve sevdiklerinizi etkileyebilirsiniz ! Tabi bu işi gerçekten seviyorsanız.
Herkes yemek pişirme becerilerini kolayca geliştirebilir; genç veya yaşlı, bayanlar ve hatta erkekler. Bugün beceri seviyenizin ne olduğu önemli değil; En sevdiğiniz restoranlardan çok daha iyisini yapabilir ve şefler gibi harika yemekler hazırlayabilirsiniz. Üstelik  pişirdiğiniz yemekler, sizin şahsınıza özel yani “private label” olabilir. Zaten bir yemekte olması gereken en iyi bileşenin ne olduğunu bilmekle olmazsa olmaz özelliği de barındırıyorsun !
Size yolu gösterelim. . . En meşhur aşçılar, mutfağın patronu olmaktan seni sorumlu tutuyor! Beğendiğiniz malzemeleri seçiyor ve kendi zevkinize uygun yemekler hazırlıyorsunuz. Karmaşık tarifleri kesinlikle aklınızdan silin. . . Bu, yalnızca bir kez kullanacağınız ve süresi dolana kadar saklayacağınız özel malzemeleri satın almanızı gerektirir.  Her bir malzemenin kesin miktarlarını ölçmenizi gerektirir. Tek yapmanız gereken eğlenmek ve sevdiğiniz malzemeleri harmanlamak için kendinizi hayalgücünüzün kollarına bırakmak. Tabi mantıklı olmak kaydıyla. Malzemeleri seç ve başyapıtını meydana çıkart; Et ve sebze çeşitlerinden, nasıl pişirildiğine, yemek tabağınızdaki düzenlemelere ve sunuma kadar. Her bireyin kendine özgü tercihleri ​​olduğunu biliyorsunuz, bu yüzden herşey bu tercihleri ​​somutlaştırmaktan ibaret. Sesler kulağınıza karmaşık gelmesin sakın !  Özellikle, yemek pişirme konusundaki tabularınızı sonsuza dek değiştirecek temelleri atın ve kendi içinizde sahip olduğunuz yepyeni üretkenlik boyutuna yol açın.
Şimdi sizlerle, kendi mutfağının gurmesi olma konusunda küçük sırları paylaşalım…
MALZEMELER: İlk püf noktası, içerik bilginizi geliştirmenizdir, çünkü malzemeler iyi bir yemek için temel yapı taşlarıdır. Zaten birçoğunu biliyorsunuz, şimdi gidin ve yakından bakın; Her bir bileşeni ayrı ayrı deneyimleyin, dokunun, mıncıklayın. Yenilebilir olan her şey, yaratılışında bir bileşen olabilir, bu nedenle her bir maddeyi bilmeniz ve anlamanız gerekir; Nasıl göründüğü ve tadına bakıldığı, dokusuna, farklı şekillerde pişirildiği zaman nasıl davrandığı, diğer içeriklerle uyumu, yiyeceklere az ya da çok eklendiğinde ne olacağı, vb.detaylara hakim olun. Her gün yemeklerinizi tadarken, malzemeler ile çalışma, onları deneme fırsatını yakalayın. Ailenizi ve arkadaşlarınızı bu işe dahil edin ve deneyiminizi eğlenceli hale getirin.
Restoranlarda veya seyahat ederken şefler ile karşılaşırsanız yeni malzemelerle ilgili onların deneyimlerini ve tecrübelerini paylaşma fırsatlarını zorlayın. Bu tahmin edildiği gibi hiç zor değil çünkü çoğu usta ayrıntıya girmese de mesleği ve uzmanlığı hakkında konuşmaktan keyif alır. Bilgisayar meraklısı isen, internette gezinebilir ve hızlı bir şekilde bilgi edinebilirsiniz, tıpkı şu anki gibi. Çevrimiçi mecrada tonlarca bilgi var. Favori arama motorunuzla ilgilendiğiniz içeriği yazmayı deneyin ve parmaklarınızın ucunda bir bilgi hazinesi keşfedin. Daha fazla içerik tanıdıkça ve her bir bileşenin özelliklerinden daha fazla haberdar oldukça, pişirme repertuarınızdaki yeni yemek sayısını artırmak için bunları ustaca birleştirebileceksiniz. Sonsuz kombinasyonlar vardır, Misafirlerinizi şaşırtmak için veri tabanınızı mümkün olduğunca geniş tutun.
KALİTE Mükemmel kalitede malzemelerle başladığınızda, en iyi kalitede yemekler ürettiğinizden emin olursunuz; kalitesiz malzemelerle başlarsanız, sonuçların doğal olarak hayal kırıklığı yaratacağı bir sürpriz olmaz. Tüm duyularınızı kullandığınızda kalite kolayca yükselir. . . Malzemeleri keşfetmek için bütün duyularınızı kullanın. Rengi parlak veya mat, lekesiz olup olmadığını görün, kontrol edin. Şekli eşit, simetrik veya bozuk mu. Ayrıca dokularına, yapısına bakın. Görme duyunuz, genellikle herhangi bir şeyi kontrol ederken kullanacağınız ilk aracınızdır ve herhangi bir malzemenin kalitesini belirlemede güçlü bir araçtır. Bir domatesin kalitesinin ne olduğunu çoğu kez yalnızca bakarak  tespit edebilirsin.
Daha yakın bir incelemeye değip değmeyeceklerini belirlemek için onları “browse” edin. Bir sebzeye hafifçe vururken, tıklarken veya sallarken sesini dinleyin. Karpuza yaptığınızı yapın yani… Boş mu yoksa içi dolu mu, çıngıraklı bir ses var mı? Kulak bu iş için pek  kullanılmaz, ancak bazı meyvelerin, kuruyemişlerin ve sebzelerin daha yakından incelenmesinde yardımcı olabilir. Meyveler ve taze otların kokusunu almak için de burun vazgeçilmez. Kokuları yoğun malzemeler, bu özellikleriyle kolayca tespit edilebilir. Burnunuzu ön plana çıkartın (Karadenizli arkadaşlar gibi )  ve kaliteli yiyecekler ararken Koku duyunuz tek silahınız olsun. Fırsatınız varsa, kararınızı vermeden önce tadım yapın. Tadın ne olması gerektiğinin kontrol edilmesinin yanı sıra, aynı zamanda damağınızda bıraktığı hissi  deneyimleyin, çiğnediğinizde ve boğazınızdan aşağı kaydığında. Bu ayrıca satın almadan önce malzemenin tadını sevdiğinizi onaylama şansınız olacaktır. Tat alma duyunuz, malzemeleri harmanlama konusunda en önemli aracınız olacak. Tabi kasap dükkanları hariç !
İyi geliştirilmiş bir tat duygusuyla, hangi bileşenlerin ve hangi miktarların birlikte uyum sağlayacağını belirleyebileceksiniz. Malzemeleri tam olarak incelemek ve özel ihtiyaçlarınız için en kaliteli ürünleri nasıl seçeceğinizi öğrenmek için tüm duyularınızı kullanın. Artık malzeme almak için alışverişe gittiğinizde, duyularınızı kullanma zamanı. Pazarlardaki ve mağazalardaki kalite arayışı, becerilerinizi geliştirmede iyi bir eğlence kaynağı olmaya aday. Hele ki semt pazarlarında !
TASARIM Şimdi yemeklerinizi tasarlamanın eğlenceli kısmı geliyor. İlk husus, kimin için yemek pişirdiğiniz ve nelerden hoşlanıp hoşlanmadıklarıdır. Ailenize, arkadaşlarınıza veya konuklarınıza, özellikle sağlık nedenleriyle özel diyetlere ihtiyaç duyuyorlarsa veya belirli yiyeceklere alerjiniz varsa, yemek tercihlerini sormak için biraz zaman ayırın. Çaktırmadan yapacağınız küçük bir sorgulamayla, herkesi memnun edecek bir yemek planlayabilirsiniz. Şimdi seçimlerinizi daraltmaya başlayabilirsiniz; meze veya çorba yapmak istiyorsanız, ana yemekleriniz için en iyi seçenek hangisi, hatta tatlı yapmak istiyorsanız? Basit bir yemek veya özenle hazırlanmış bir ziyafet tasarlayın: hepsi size kalmış. Hangi içerik karışımının istediğiniz eşsiz lezzetleri elde edeceğine karar vermek için içerik bilgilerinizi kullanın.
Ayrıca, malzemelerin birlikte nasıl görüneceğini ve tabakların görsel olarak çekici hale getirilebileceğinizi düşünün. Başlangıçta, geleneksel lezzetlere yapışmayı ve denenmiş ve test edilmiş tarifleri pişirmeyi tercih etmek akıllıca olur. Ancak, geleneksel yiyeceklerle yaptığınız deneyimlerden sonra zevklerinizi tercihlerinize daha iyi uyacak şekilde değiştirerek, sonra cesur olma zamanını kendinize güvenerek kazanın. Arada bir tamamen yeni bir şeyler tasarlamaya çalışın. Tıpkı Amerikalı tatlıcı zincirinin, tatlılarının üzerine yanlışlıkla pudra şekeri yerine tuz atması ile, müşterilerinden yüzde yüz olumlu dönüşler almasıyla ürün yelpazesini genişletmesi gibi… Konuklarınız arasında farklı tercihleri ​​göz önünde bulundurmak üzere yemekler tasarlamanız da oldukça kolaydır. Tasarım aşamasında, yemek pişirme tarzını da göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz, çünkü yiyeceğin pişirilme şekli, sonuçta tat ve doku bakımından bir fark oluşturacaktır.
PİŞİRME ŞEKİLLERİ. Birçok pişirme stiline hakim olmak, yemek çeşitliliğini arttırmanın başka bir yoludur. Sadece çeşitli pişirme stillerini uygulayarak değil, aynı zamanda pişirme işleminin ayrıntılarına, her Pişirme Stilinin yemeğinize ne yaptığını biliyor olmakla ve ortaya çıkan görünüm, lezzet ve dokuyu da dikkate alarak pişirme becerilerinizi geliştirin. Standart yönteme (farklı sıcaklık, zaman, sekans, kombinasyonlar, vb.) farklı denemeler uygulayın ve sonuçları gözlemleyin. Böylelikle yeni stiller öğrenin ve yemek pişirmek için yeni yollar bulmaya çalışın. Yiyeceklerinizi pişirmenin birçok yöntemi var; Pişirme, Barbekü (ızgara) Kızartma, Güveç ve Buharlama gibi daha geleneksel yöntemlerdir. Bazıları da sıcak taştan bir levhada et pişirmek gibi daha egzotiktir. Bu nedenle, en sevdiğiniz yiyecekler üzerindeki çeşitli pişirme stillerini deneyin ve hangisinin zevkinize uygun olduğunu keşfedin. Ayrıca farklı yöntemleri harmanlayarak yani kombinasyonlarla örneğin, önce dana bifteği buharda pişirebilir, sonra kesip kısa bir süre ızgarada pişirmeden önce sos ile muamele edebilirsiniz. Yemek pişirmek için, sadece ısı uygulamayı değil,  pişirmenin yeni yollarını da düşünün. Ayrıca, çeşitli coğrafyalardan insanların, seyahat ederken yemeklerini özel şekillerde nasıl pişirdiklerini gözlemleyerek bilgi ve becerilerinizi genişletebilirsiniz.
SUNUM. Son unsur, hazırladığınız ziyafeti nasıl sunacağınızdır. Yemek Sunumu, yemeklerinizi görsel olarak çekici kılma sanatıdır. Amaç, iyi görünecek bir şey sunmaktır, çünkü bir araya getirildiğinde iyi görüneceğini düşündüğünüz şey, iştah açıcı ve cezbedici olmalı. Basit tutmak istiyorsanız, sadece yemeğe ve ne konulacağına odaklanın. Tüm aşamaları bertaraf etmek istiyorsanız, o zaman seçtiğiniz bir tema ile devam edin ve yemek odası da dahil olmak üzere her şeyin standardını uygulayın. Bazı fikirleri gözden geçirecek olursak;
Ölçeğin en basit ucunda, yapmanız gereken tek şey uygun bir kase veya tabak seçmek ve üzerine yiyecek koymak, sonra garnitür için bir şeyler eklemekten ibarettir. Servis tabağına çorba kasesini yerleştirip üzerine doğranmış taze naneyi serpin. Balık genellikle oval veya balık şekilli bir tabakta servis edilebilir ve süslemek için biraz marul ve yuvarlak limon dilimleri kullanmak uygun düşer. Köfteler için, yuvarlak beyaz bir porselen tabak üzerinde daire şeklinde yerleştirmeyi deneyin ve tam ortasına daldırma acı sosu koyun. Bireysel porsiyon yaparken daha hayalci davranabilirsiniz. Ana yemek için, et, patates ve sebzeleri, tabağın farklı yerlerine geleneksel bir şekilde yerleştirebilirsiniz; sadece güzel renklere sahip malzemeler eklemeyi ve bunları seçtiğiniz düzende konumlandırmayı unutmayın.
Yemeğinize parlak turuncu veya kırmızı renk eklemek için havuç veya domates kullanmak en basit yoldur. Mısır, makarna veya patates kaynaklı sarı kullanın. Renkleri gerçekten karıştırmak için üç renkli makarnaya ne demeli ? Mezeler ve tatlılarda hayal gücünüzü konuşturmak mümkün. . . Şimdi, yemek Yapmanın Sırlarına temelde vakıf olduğunuza göre, yapmanız gereken tek şey pişirmeye başlamak; Sonuçta, söylendiği gibi. . . İşleyen demir ışıldar !
 
 
 
 

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir