NASIL KASAP OLUNUR? KASAPLIK NASIL BİR MESLEKTİR? KASAP NASIL PARA KAZANIR ?

Kasap Nasıl Olunur ? Bunun için özel yetenek gerekli mi ? Kasaplık Nasıl Bir Meslektir ? Zorlukları nelerdir ?  Kasap Nasıl Para Kazanır ?

Nasıl kasap olunur ? “Ben büyüyünce kasap olcam !” diyen bi çocuk gördünüz mü veya duydunuz mu yada böylesi bir velete şahit oldunuz mu acaba !? Benim ne babam ne dedem, ne de soykütüğümü bildiğim geçmişime dek bizden hiç kimse kasaplık mesleğiyle iştigal etmemiş.  Elbette herhangi bir meslekle ilgili ailede  uygulayıcı bir fert varsa, küçük bireylerden karakteri o yöne meyilli olanlar kesinlikle bu duruma özenirler. Gözleri dalarak, uzun uzun hayal denizinde yüzerler de kulakları kimseleri duymaz. Dudaklarında da hoş bir tebessüm vardır.

kasap dükkanı

Evet ! bu girişten de anlaşılacağı üzere, özellikle kasap olmak için öncelikle ne okula, ne üniversitede ihtisasa ve ne de sağlam dayılarla elde edilen torpillere ihtiyaç vardır. Bu mesleğin tek ve neredeyse yeter şartı bu işi sevmek ! “Yav arkadaş, meslek sevgisi her alanda gerekli zaten” diye düşünenleri tahmin etmek zor değil. Fakat bu işin sevgisi bi garip, bi tuhaf. Gerçekten !

Mezbaha kokusunu seveniniz var mı aranızda ? Ekşi silaj karışık kesif dana gübresi kokusuna ne dersiniz ? Ya da sıcak kan kokusu ?(amman yanlış anlaşılmasın, insanların helal et ihtiyacı için bıçak vurulmuş her nevi musmul hayvandan akan kandır bahsimiz J) Peki bıçağın masata vurulurken çıkardığı sesi seven var mı ? 0-4 derece depodan yeni çıkmış buz gibi karkasın elleri sızlatan soğukluğunu seven ? Ya! Bu meslekteki sevgi biraz sado-mazo tarz galiba, ama sevgi işte.

Yetenek konusuna gelince, içinde bu sevgi kaynağını barındıranın yeteneği yoksa da onu elde etmesini bilir. Nedir bu özel yetenekler dersek;

ineği, danayı yularından tutup çekip götürebilmek, bıçak-masat ilişkisini çözmüş olmak, temel seviye de olsa soğutma ekipmanlarına aşina olmak, büyükbaş ve küçükbaş karkas kemiksiz yapabilmek ve etleri değerlerine göre tasnif edebilmek, müşteri iletişiminin güçlü olması (her esnaf için geçerli bir durum), hesap ve maliyet analizine çok iyi derecede hakim olmak.

Hesaba kitaba, maliyet ve gelir gider durumlarına hakim olmayan kasaplar için bilinen çok güzel bir atasözümüz vardır;

“Hesapsız kasap, ne masat kor ne bıçak” veya “ hesapsız kasabın k.çına kaçar masat !”

Kasaplığın zorluğu: Aslında bu güzel söz, durumun tam bir özeti.  Bu işin en büyük zorluğu zihin ve beden yorgunluğunun birlikte yaşanmak zorunda kalınması. Hem hesap kitabı doğru tutacan, hem de kırk-seksen-yüz küsür kg.lık parça veya yarım takım karkaslar ile cebelleşecen ! Harbi zor iş.

Kasap nasıl para kazanır ? Günümüzde de geçerli olan, bu işin kar marjını pik yaptıran husus, kasabın aynı zamanda sığır veya koyun besiciliği de yapıyor olması. Böyle olduğunda tezgahtaki etinizin hammaddesi olan canlı hayvana hakimsiniz ve sene içindeki canlı hayvan fiyat dalgalanmalarından ve tedarikçi kaprislerinden etkilenmiyorsunuz demektir. Bu, azımsanmayacak bir artı.

Son on onbeş yıldır moda olan bir uygulama da, kasap dükkanının içinde ızgara bölümünün de bulunması. Amman Allah’ım ! Yeme de yanında yat ! Katma değer üstüne katma değer.

Çiftliğinde hayvan besliyorsan, bitkisel hammaddeyi et denen katma değeri tavan yapmış mala çevirdin !

Kasap dükkanın varsa karkas eti işleyip yarı mamül olarak marjını yükselttin !

Bi de ızgara tezgahın var da, müşterine pişmiş etini servis edip, son tüketici satış fiyatını ikiye ve daha fazlasına katladıysan ! E böyle esnaf kazanmaz mı ? Geriye yapılmayan ne kaldı; tuzlama hareketi ile PR çalışması yapmak. Onu da Nusret yapmış zaten…

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

9
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
YazanKasapntc33 Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
ntc33
Ziyaretçi

Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday.
It will always be helpful to read through content from other
writers and use a little something from their sites.