KURBAN NİSABI VE VACİB OLMA ŞARTLARI NELERDİR ?

Kurbanın vacip olma şartları ve kurbanın nisabı nelerdir, hangi hayvanlar kurban olur ?

“Vacip” kelimesini çocukluğumda mevlid okumalarında sıkça duyardım; “vacib oldur cümle işte her kula !” diye… İslam fıkhında kesin yapılması gereken hükümleri bildiren “farz” dan bir sonraki önem derecesinde olan hükümleri bildirir vacip. Vacip ibadetler de tıpkı farzlar gibi terki durumunda kaza edilmesi gerekir. 

Kendisine fitre vermek vacip olacak kadar zengin olan hür ve yolcu olmayan erkek ve kadın müslümana kurban kesmek vacip olur.

Misafir olan müslümana kurban vacip olmaz. Eğer misafir kişi, nafile olarak kurban keserse mahzuru yoktur. 

İmam-ı Azam ve talebesi İmam-ı Ebu Yusuf Hazretlerine göre kurbanın vacip olmasında aklı yerinde olmak ve ergenliğe ulaşmış olmak şart değildir. Delinin ve henüz buluğa ermemiş çocuğun mallarından babaları veya vasileri kurban keser ve onlara yedirirler.

KURBAN NİSABI;  kişinin üzerinde kurban kesme yükümlülüğünün oluşabilmesi için gerekli olan mal miktarıdır. 

Bu malın, zekat oluşabilmesi için gereken miktarda olduğu gibi, alışveriş ile artabilecek mal olması ve üzerinden bir sene geçmiş olma şartı gerekmez.

Kurban kesilen günlerin en sonunda zengin olsa ( olur ya, para bu ! ne zaman nereden geleceği belli olmaz…) derhal kurban kesmesi vacip olur. (Kazihan)

Asli ve zaruri ihtiyaçlar: Evi, evinin yeterli miktarda eşyası, bineceği arabası, üç türlü giyeceği, kendinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin bir senelik nafakalarından fazla olarak 80.18 gr. altın veya aynı değerde başka bir varlığa sahip olan kişilere senede bir kere kurban kesmek vacip olur. Buradaki 80.18 gr, bahsedilen nisaptır.

Nisap dedik, vacip dedik, farz dedik ama tüm bu hükümlerin  arasında, bizim cambaz camiamızın bir türlü vazgeçemediği müzmin alışkanlıklarını da unutmuş değiliz. Tabi ki en başta “sözümüz meclisten dışarı” veya “istisnalar kaideyi bozmaz” diyerek iyileri tenzih edip art niyetlilerden ayıralım.

Ne ki bu tamahkar canlı hayvan tüccarlarının kötü hasletleri derseniz, aslında siz de az veya çok duymuşsunuzdur. Bu insanlarımız, kurbanlık satarak para kazandıklarını zannederler.

“Kapak atmamış” yani 24 ayını tamamlamamış dananın ön dişlerini sökmek bunların en başında. Ardından, gebe hayvanı bilerek kurbanlık olarak satmak geliyor. Bunlardan gayrısı artık vebali daha düşük cürümler. 

İşte tüm bunlar, canlı hayvan pazarlarında bir bilen ile beraber dolaşmayı gerektiren sebepler.

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir