KURBANLIK SATARAK NASIL PARA KAZANILIR !

MİGROS KURBANLIK KAMPANYASI

Kurban bayramında kurbanlık satılır, koç satılır, dana düve hatta deve satılır. Peki salyangoz satarak kurbanda para kazanılır mı ?

Evet haklısınız. Yukarıdaki başlığın orijinal halinin “müslüman mahallesinde salyangoz satmak” olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Çok güzel bir ifade. En az kelimeyle ciltler dolusu meramınızı aktarabilirsiniz karşınızdaki muhatabınıza. Herşeyi çok net açıklıyor.

Kurban bayramı için dana ve koç satışında, insanımızın cehaletinden yararlanmak isteyenlerin olabileceği ihtimaline binaen, bu konuda şüphe çeken ve amacı kötüye kullanma olabilecek noktaları kurcalamak istedim.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ da, bayramda vekalet yoluyla paket halinde büyükbaş kurbanlık hissesi satışı yapan zincir marketlerin kilo hesabında yanlışlık yaptığı iddiasını savunuyor.

Hemmen bakalım zincir marketlerin kurban kampanyası fiyat ilanlarına, ne diyor karfur;  “ 1/7 yani yedide bir hisse dana kurban kolisi, 19 kg. kemiksiz saf etten oluşuyor ve fiyatı 1225 tl.”  1 kg. kemiksiz dana eti fiyatı 64.50 tl’ye, 1 kg kemikli fiyatı ise 54.40 tl’ye  geliyor.

Evet, gerçekten fahiş fiyat !  Piyasanın 2018 rayiç bedelleri ise dana canlı kg:19-20 tl, dana kemikli kg:39-41 tl civarında. Hadi en fazla 44-45 tl olsun ! Kırkbeş niree, ellibeş nire !

Karfurun koç fiyatlarına bakalım: ortalama 18 kg. kemikli koç fiyatı 1250 tl. Bir kg. fiyatı 69.40 tl’ye geliyor. Normal koç kurban piyasası fiyatlarından en az yirmi tl fazlası var.

Migros abimize gelelim; koçları 12 kg. geliyormuş.  Ha burda bi duralım. Arkadaş bir koçun kemikli karkas ağırlığı, iki adet hindiye eşit olabilir mi ya ! Ya bi müslüman oniki kg. gelecek kuzuyu dahi kurban etme hususunda ciddi kararsızlıkta kalır.

Koç nedir ? Bir yaşını doldurup ergenliğe ulaşmış koyun cinsi erkek küçükbaşa verilen isimdir. Etçi koyun ırklarında 130 kg. gelen koçları, bu işe aşina olanlar bilir kardeş ! Ha biz bu kadarını aramıyoruz da, 8-12 aylık yaşlarda, 25 kg kemikli et verecek yani canlı ağırlığı minimum 45-50 kg. olan toklu tabir edilen erkek koyunlardır koç dediğin.

Şimdi koç hayvanının olması gereken bu canlı cüsse kilolarına karşın, 12 kg’a bir hisse satıyorsan, acaba bir koçtan iki-üç hisse mi çıkartıyo bunlar diye kim düşünmez ki!?

Migros dana hissesine 21 kg demiş ve fiyatını 1245 tl göstermiş. Yani kemikli 50, kemiksiz et 59 tl’ye geliyor. Varın siz düşünün…

Fiyat cenderesini geçelim, asıl şüphelerin yoğunlaştığı bölüme gelelim. Tıpkı migrosun “koç” hisse bedelindeki tezat gibi, karfur’un da dana hissesinde zıtlık var. Çevremde ve bayram üzeri hayvan pazarlarında gözlemlediğim ölçüde, piyasada küçük cüsseli olup kurban olabilecek, yani kapak atmış yani 24 aylık yaşını tamamlamış dana bulmak hatta uygun fiyata bulmak zor. 

Çünkü eş dost ve ailesiyle beraber kurban kesmek isteyenler hep bu tür kurbanlıklara yöneliyor. Talep fazla olunca stoklar tez tükeniyor, fiyatları yükseliyor.

Karfur ne diyordu kampanya ilanında; bir kişilik kemiksiz dana hisse kilosu 19, fiyatı 1225 lira. Şimdii ! ondokuz kilo kemiksiz et, eşittir 23 kilo kemikli et (%20 kemik firesini ekledik). 23 kg. kemikli et bir hisse ise, yedi kişilik bir hayvan 23×7=161 kg.

Efendim ! 160 kg karkas demek, üç aşağı beş yukarı 320 kg. canlı ağırlık demek. Küçük cüsseli kurban vasfını taşıyan danayı bulmanın zorluk sebeplerine yukarda değindik. Ülke çapında tedarik zinciri güçlü, entegre kesim imkanları mevcut, ticari kaygıları ile islami kaygılarının hangisinin önde olduğunu kestiremediğimiz müesseseler bu kilolarda dana hissesi açıklıyor.

Biz de doğal olarak, acaba ülke şartlarında çoğunlukla ortalama  250 kg. kemikli et çıkartan danalardan yediden fazla hisse mi çıkartılıyor diye kaygılanmadan edemiyoruz. Yine aynı şekilde, 150-160 kg kemikli et çıkartan küçük danaların “kapak atma” yani yirmidört aylık yaşını doldurma şartı göz ardı mı ediliyor diye düşünmeden edemiyoruz.

Velhasıl kurban kelimesi Allah’a yakın olma anlamı taşıdığına göre, bu ibadetle yakınlaşmayı elde edebilmek için, kurbanın kurban edilebileceği zaman aralığından tutun da hayvanın yaşına, bir hayvan için fıkhi olarak izin verilen hisse sayısına kadar uyulması gereken kurallar var. Ve bunlar bizim, ibadet mi yerine getiriyoruz yoksa yıllık et ihtiyacımızı mı karşılıyoruz, onu belirliyor.

Hatta daha da ince bir durum; yedi hissedardan biri, “acaba benim payıma az mı et düştü” diye aklından geçirse, tüm hissedarların ibadeti ifsad olur, yani iptal olur denmekte.

Yani şu kurban mühim mesele ! Aman kasabınızı sorgulayın. Gurbanınız olam dikkat edelim ! Allah şimdiden kurbanınızı kabul etsin…

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir