KÖMÜR IZGARANIN HAZIRLIĞI NASIL OLMALI

Kömür ızgaranın hazırlığında, herhangi bir şey pişirmeye başlamadan evvel tam hazırlanın.

Bunun için hem ızgara teknenizi hem de üstündeki ızgara telini doğru bir şekilde temizleyip kullanıma hazır hale getirmelisiniz.

Bir iki dakikalık kolay temizleme aşamasını tamamlamış olmanız, pişirdiğiniz malzemenizde olabilecek muhtemel olumsuzlukların önüne geçmenizi sağlar.

Izgara teknesinin dibinde birikmiş eski küllerin temizlenmesi, hazırlığınızın başlangıcı denebilir. Bu sayede yeni yaktığınız ateş daha rahat hava alır ve kontrolü kolaylaşır. Eğer bir önceki partinizden kalarak birikmiş bir kül yığınınız varsa ya ondan kurtulun, ya da

mangal hazırlığı

harlanmış közün üzerini kapatmak için ihtiyacım olur diyorsanız da bir teneke kabın içine koyup muhafaza edebilirsiniz.

Narburda bulabileceğiniz bir tel fırça yardımıyla ızgara telinizin üzerinde birikmiş ve yapışmış atıkları şöyle sıkıca fırçalayarak uzaklaştırabiliriz.

Bunun ötesinde temizliğe fazlaca düşkün olanlar için söylenebilecek çeşitli temizlik ajanları var. Ancak şahsen ben, özellikle ateşle direkt muamele ederek pişirdiğim gıdaların temas ettiği yüzey ve malzemeyi kimyasal ile buluşturmaktan özellikle kaçınırım. İlla benim içim rahat etmez diyorsanız size, ızgara teli kızdırıldıktan sonra sirke püskürterek fırçalamanızı öneririm.

Izgara telinizi ön ısıtmaya tabi tutmak, etinizin tele yapışmasını önler. Bunun için kömürler tutuştuktan sonra telinizi üzerine yerleştirerek birkaç dakika ısınmasını beklemeniz bunun için yeterli olacaktır.

Isınmış ızgara telinin yağlanması gibi basit bir aşamayı genelde acemi ızgaracılar es geçerler. Tabi ki bu da ihmal edilmemesi gereken, hazırlığın son aşamasıdır. Bunun için bir miktar kağıt havluyu sıvı yağa batırıp telinizi yağlayabileceğiniz gibi, kuyruk, işkembe ve benzeri hayvansal katı yağı da direkt ısınmış ızgara telinizin üzerine sürerek de bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

Eveet ! İçinde tutuşmuş kömürü ve temizlenip yağlanmış teli ile birlikte ızgaramız emrinize amadedir.

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir