MANGAL KÖMÜR VE IZGARA, PİKNİĞİN ÜÇ AYAĞI

Haftasonu pikniği geldi ve  siz mangal, kömür ve ızgara konusunda sıkıntılar yaşamaya başladınız.

  “Şunu pişirelim, bunu pişirelim, aman sucuk da olsun, e köfte zaten olmazsa boşuna ızgarayı yakma..”

diye bu konuşmalar uzar gider. Eğer ateşe, kömüre, pişirmeye, ete aşina değilseniz kim olsa afakanlar basar.

piknikte kömür mangalı

Ne kadar kömüre ihtiyacınız var ? 
Cevap, ne pişireceğiniz, ne miktarda pişireceğiniz ve ihtiyacınız olan hararet ile ilgili.
120-170 derece düşük hararet, 180-250 derece orta hararet, 260-300 derece de yüksek hararet sınıfındadır. Aklınızda tutun; maximum sıcaklık ile pişirme uzunluğu, tutuşmuş közü ızgara teknesine nasıl yaydığınız ile ilintili. Eğer kızgın kömürü ince bir tabaka halinde yayarsanız, hararet düşük ve ısı hızla ziyan olacaktır. Ancak köz tabakanız derin ve kızgın kömürler yoğun miktarda ise hararet yüksek olacak, uzun süre öyle kalacaktır.

Gerçekte  ızgaranız ne kadar sıcak ?

mangal hararet kontrol

Her mangal sever yanında termometre bulunduramayacağı için, “bunu öğrenmenin pratik bi yolu olmalı muhakkak” diye düşünüyorsanız,

evet haklısınız var ! Bunu öğrenmenin en yaygın yöntemi, elinizi ızgaranın üzerinde tutabilme süresi.  Elinizin iç kısmını ızgaradan 10 cm yukarıda tutun. 8-10 sn dayanabiliyorsanız düşük, 5-6 sn orta, 2-3 sn ise yüksek hararet demektir.

Kızgın kömürü ızgara içinde nasıl düzenlemeliyiz ?
Ateşi tamamen yayma, iki ayrı hat oluşturma, yuvarlak veya helezon şekli uygulamalardan bazıları. Ancak benim tavsiyem ve bu işi meslek olarak yapanların da başvurduğu bir yöntem, közün yarısının üzerini kül ile örtmek. Böylece ocağınızın yarısı yüksek ateşli ve yarısı da düşük ateşli olacak. Tavuk, biftek gibi parça etleri hararetli kısımda iki tarafını da mühürleyip diğer tarafa alarak etin suyunu da kaçırmadan gevrek lezzetler elde edersiniz.

Bir de ufacık bi ipucu vereyim; pişirme esnasında ateşe damlayan yağların çıkardığı duman yetersiz kalırsa, közün üzerine küçük dal parçaları yada bol duman verecek yaş parçalar atın da bakın o zaman etiniz ve köftenizdeki aromaya..

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir