ÇERKEZMÜSELLİM KÖFTESİ ! ÇERKEZMÜSELLİM KÖFTE TARİFİ !

Bugün size ismi farklı bir çeşit köfte tarifinden bahsetmeye çalışacağım. Çerkezmüslim köftesi. Ya da ismi belki Çerkezmüsellim de olabilir.

çerkezmüsellim
çerkezmüsellim

Çerkezmüslim köftesi:

Kullanacağınız etinizi, hayvanın farkı bölgelerinden karma seçerseniz lezzet bakımından mükemmel sonuç alırsınız. Yağ tercihini de kavram yağından yana kullanın. Dana ve sığır vücut yağlarını açıklamak gerekirse; birinci sırada kavram yağı vardır. Hayvanın arka butları arasından yani apış arasından çıkar. İkinci sırada işkembe yağı vardır.

Bunun diğer isimleri gömlek yağı ve çöz yağı. Üçüncü sırada da böbrek yağı vardır. Ağızda çok çabuk donar. Aslında hiç kullanıılmaması gerekir. Yağlar arasında fiyatı en uygun olandır. Maliyeti düşürmek isteyen sucuk ve köfte imalatçıları gibiler bundan kullanır maalesef. Sözkonusu para kazanma hırsı olunca bunu yaparlar ne yazık ki !

Malzemeleri:

çerkezmüsellim
köfte tarifi
 • Dana eti 1 kg.

 • İç yağı (kavram) 200 gr.

 • Bayat ekmek 5 dilim.

 • Kuru soğan 2 ad.

 • Tuz 1 tatlı kş.

 • Sarımsak 5 diş

 • Karabiber 1 tatlı kş. silme

 • Karbonat 1 tatlı kş. dolu

Tekirdağ bölgesinde yaygın olarak yapıldığı için buranın adı ile de bilinir. Evet. Geçelim tarifimize… Adapazarı ıslama köfte ve kasap köfte ile bir benzerliği yok iken, sultanahmet ve inegöl köfteye karbonatlı olmasından dolayı sululuk ve elastikiyet bakımından benzer. Önce et ve yağı ikisini birlikte ince delikli kıyma makinesinden bir defalık çekin. Bayat ekmekleri ve soğan ile sarımsağı hepsini beraber rondo veya robotta çekin. İnce bir karışım halini alsın. Sonra makinadan çektiğiniz kıymanın içine katıp bir iki dk. yoğurup hepsini ikinci defa ince delikli kıyma makinesinden çekin. Kıyma makinesinden ikinciye çekmek istemiyorsanız veya imkanınız yoksa son bir iki dk. lık yoğurmayı yirmi dk. olarak yapın.

Bundan sonrası, hazırladığınız hamuru buzdolabında en az oniki saat dinlendirip kullanmanıza kalıyor. Bu köfte çeşidi, içinde karbonat olduğundan pişerken şişer, piştikten sonra sulu kalır, hafif elastik olur. Köfteci Yusuf’un köfteleri gibi. Pişmesi çok hızlıdır. Öyle köfteyi ızgarada bırakıp da başka işlerle meşgul olmayın, köfteyi yakarsınız ! İki dk. bir yüzünü, iki dk. da diğer yüzünü kömür ızgarada tutmanız yeterli. Ya ! Hep dediğimiz gibi… Kömür ızgaran varsa, üzerinde soğan biber dahi pişirsen lezzeti birşeyle ölçülmüyor…

 • YAZAR:
  Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir