KAYSERİ SUCUK MARKALARI

Kayseri sucuk markaları, Kayseri sucuğu markası olarak bilinirlik kazanarak yerel sucuk markaları ve ünlü sucuk markaları kategorisinde hatırı sayılır işletme sayısına ulaşmıştır.

Sucuk, kelime yapısı itibarı ile de Batı’nın sosis denen ürününden farklı bir kategoride yer alır. Arapça kökenlidir. سجق şeklinde bir yazıma sahiptir aslen ve Avrupa ülkelerinde de gerçek manada Türk ve Ortadoğu sucuğunu ifade etmek için “Soujouk” veya “Turkish Soujouk” kelimeleri kullanımdadır.  
Anadolu’da sonbaharın neşeli koşuşturmalarından olan salça yapımı, şenlik havasındaki yufka makarna yapımını hepimiz biliriz. Bir bölgede tarımsal mahsül bakımından ne bol ise onu değerlendirmeye dönük üretim faaliyetleri heryerde yaygındır. Bazı bölgelerimizde de görece bol olan hayvan varlığımızı değerlendirmek maksatlı hane halkının ürettiği mamülümüzdür sucuk.
Bu kültürümüz bazı vilayetlerimizde daha da yaygınlaşarak bir sektör halini almıştır. Bu örneklerin en başında da Kayseri ili ve beraberinde Kayseri sucuk markaları gelir. 

Bir çırpıda sayabileceğimiz Kayseri yerel sucuk markalar : Şahin, Apikoğlu, İmamoğlu, Başyazıcı, Danacıoğlu, Hancıoğlu ve Vatan sucukları.

Şahin sucukları: Kuruluşu ülkemiz cumhuriyeti ile aynı diyebiliriz. Yüz civarında ürün çeşitleri, yüzelli kadar çalışanları mevcut. Kurumsal tescilleri Fazlıoğlu et ürünleri diye geçiyor. Hoş, samimi sloganları var; “yemeyeceğimiz ürünü müşterimize satmayız !”
Apikoğlu sucukları: Yine başlangıcı cumhuriyet yıllarına dayanan, Kirkor Apikoğlu’nun kurucusu olduğu Kayseri’nin yerel sucuk markalarındandır. Başlangıçta hane ihtiyacını karşılamak ve misafirlerine ikram için yaptığı üretim, İstanbul’a göç etmeleriyle bugünkü halini almıştır. Günümüzde bilinen firmalardan Namet’in de, ilk isim tescil sahibi Namlı Türk Sucukları olarak Kirkor Apikoğlu’na aittir.
İmamoğlu sucukları: Yaklaşık doksan yıllık geçmişi olan, Osman İmamoğlu’ndan Mehmet İmamoğlu’na kadar kuşaklarca üretimde olan Kayseri’nin sucuk markalarından.
Başyazıcı sucukları: 1950’lerden itibaren özellikle pastırma üretmeye başlayarak et sanayiine giriş yapmışlar. Daha sonraki yıllarda pastırmanın yanına öncelikle sucuğu da ilave edip daha da yaygınlaştırarak bugünkü halini almış bir Kayseri yerel sucuk markasıdır.
Evet ! Daha da devam ederek Danacıoğlu, Hancıoğlu ve Vatan sucuklarını sayarak listeye devam etmemiz mümkün. Ancak bunun bir sınırı yok gerçekten. Günümüz bilgiye ulaşım imkanları sayesinde kolanın dahi üretim formülünün gizliliğinden söz etmek mümkün değil. Hal böyle olunca mamülün kalitesi neredeyse yüzde yüz oranında hammaddenin yani kullanılan etin kalitesine bağlı oluyor.
Sucuğu sucuk yapan baharattan ziyade ettir ! Elinde inek veya sığır değil de kaliteli dana etin varsa hiç korkma ! Yapacağın sucuğun halk tabiriyle “on numara” olacaktır. Emin olabilirsin…
 

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir