KASAP KÖFTESİ TARİFİ ! KASAP KÖFTESİ NASIL YAPILIR ?

Kasap köftesine neden bu ismin verildiğini hiç düşündünüz mü? Sebebi, her kasabın yaptığı kasap köftesinin farklı lezzette olması olabilir mi ?

Türk damak tadımızı ifade eden yemek kültürümüzde vazgeçemediğimiz tatların başında bu muhterem gelir. Yani meşhur kasap köftesi ! Özellikleri ve çok sevilmesinin nedenlerinden sonra en sonda bir tarif de biz vericez.

Çoğu kasabın, bu köfteyi yaparken kullanmadığı bir bileşen vardır ki o da karbonattır. Evet ! Kasapların ekserisi köftede karbonattan hoşlanmaz. Köftenin lastik gibi olmasından hazetmez. Bazıları da bunu İzmir köfteye benzetirler ama bence hiç ilgisi yoktur.

Bir de o karbonatın miktarını azıcık fazla kaçırdın mı, damağında biriken o metal tadı genzini tıkar.

Karbonatı genelde, köfte üretiminde günlük belli bir miktarı yakalamış, hatırı sayılır bir kapasiteye ulaşmış işletmeciler rağbet ederler. Yurt çapında ün yapmış ızgara köftecilerin hemen hemen hepsi böyledir.

Kasap köftenin ikinci özelliği; küçük kasap esnafı müşterisiyle daima içli dışlı olduğundan, köftedeki en ufak bir olumsuzluğu müşteri anında kasabının yüzüne vurur. Müşterisini kaybetme riskini göze alamaya kasabımız da, gidip bonfile antrikot eti de kullanmaz ama kötü et de kullanmaz. Hele ki dana etinden köfte deyip de tavuk veya karışım köfte yapmak ve bununla müşteriye yakalanmak kasabın kabusudur. Bu sebeple en kötü kasap köftesi, en iyi endüstriyel köfteye pabucunu ters giydirir.

Kasabın, kasap köftesine en çok kattığı katkı maddeleri şunlardır; Bayat ekmek, yumurta, maydanoz. Bunlardan vazgeçemezler. Bayat ekmeksiz olmazsa olmaz mı bu köfte ? Neden katılır ? Mesele tamamen duygusal ! Maliyeti düşürmek, biraz fazla kazanmak… Zaten onu da fazla katarsanız etin tadını kapatır, o yüzden belli % 7-8 oranını fazla fazla geçmek pek olası değildir.

Kasaplar bunu günlük yaparlar, iki günde bir yaparlar. Üçüncü güne kalanı pek vitrine koyamazlar. En iyi tarafı da budur…

Geçelim tarife:

 • Dana karışık kıyma 1 kg.

 • Kuru soğan orta boy rendelenmiş 1 ad.

 • Karabiber 2 çay kş

 • Kimyon 3 çay kş

 • Kekik 2 tatlı kş

 • Pul biber 2 tatlı kş

 • Tuz 1 tatlı kş

 • Yumurta 1 ad.

 • Bayat baston ekmek dilimi 3 ad.

Kıymayı iki kez ince dellikli aynadan çektirirseniz, daha pürüzsüz karışım elde edersiniz. Kıymanın üzerine rende soğanı (suyunu sıkıp ayırabilirsiniz), yumurtayı, ufalanmış bayat ekmeği ve tuzu ilave edin ve 7-8 dk. iyice yoğurun.

Bu hamura, kalan diğer baharat çeşitlerini ister hemen karıştırıp ikinci bir yoğurmadan sonra dolapta dinlenmeye bırakın, ister 5-6 saat dinlendirdikten sonra baharatları karıştırıp ikinciye yoğurun. Tercih size kalmış. Acil köfteye ihtiyacı olanlar, dinlendirme safhasını es geçebilir. Ama olsa da iyi olur…

Köftelere istediğiniz şekli verin ama lütfen kömür ateşinde pişirin. Gerisi hikaye…

 • YAZAR:
  Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir