KASAP HİLELERİ

Bu esnaf grubunun hileye başvurmalarının iki nedeni vardır:

  1. Para kazanmak, çok para kazanmak, daha çok para kazanmak.
  2. Yapılan satış sonrası egolarını tatmin etmek. ( Kendi jargonlarında bunun karşılığı “geçirmek” tir.)

Sözümüz meclisten dışarı deyip, istisnaların kaideyi bozmadığını da belirtmiş olalım. Ama “istisna” kelimesi de herşeyi açıklıyor zaten, vicdanının sesini duyabilenlerin sayısı çift haneli rakamlara ulaşamıyor. Bu konuda, yani et işleyip satan sanatkarların küçük ya da büyük hile ve aldatmacaya bulaşmaları çok  kolay. En basitinden  müşteri sucuk alacağı zaman sorar. Der ki; “Sucuk kendinizin mi” veya “kendiniz mi yapıyorsunu ?”  Efendim muhtelif kıvırtmalı cevaplar şöyledir; “Evet kendi imalatımız.” “Biz et veriyoruz, başında durup yaptırıp getiriyoruz.” “Et bizim, onlar resmi marka sahipleri, bizim için üretiyorlar.”
Baştan dediğimiz gibi, bu cevapların hepsi sadece müşteriye karşı suskun kalmama kabilinden. Kasaplara  fason sucuk imalatı  yapan firmaların  en küçüğü dahi  günlük min. 500 kg. et işlerler. Kasabımız ise haftada en fazla 25 kg. sucuğa gidecek kırpıntı ve atık et parçaları verir. Evet yanlış değil !  Atık et. Yani sinir, yağ, kıkırdaklı sıyırmalar, makine ağızları vs.

Kasabınız  böyle bir manuel dolum makinesine sahip değilse, muhtemelen sucuğu fasoncu firmalara yaptırıyordur. Dolayısıyla “sucuğumuz kendimizin” iddaası, sadece bir temenniden ibarettir.