KASAP DÖNER’in SAHİBİ mi, YOKSA ADANA SURİYE’Lİ KASAP mı !

Biz Kasap Döner ve Suriye’li kasabın kimliğini düşünürken, Kasap Hülya’ın azmi ile Kasap Çırağı iken yükselişi ve İzmit’li kasabın görenleri hayran bırakan performansı, etteki indirimleri dahi unutturuyor. Siz bir de İstanbul’un pırlanta kasabını görseniz…

göstermeye içim el vermedi !
son yılların başarılı girişimlerinden...
klasik bir aile kasabı tabelası...
KASAP  ! Kasap denince sanki karşınızdakine hakaret edermiş gibi bir hava oluşuyor değil mi ! Yok. Ama öyle değil. Bu mesleğin ismi asıl olarak Fars yani İran lisanı kökenli “Gassabقصاب” dan geliyor. Arapça sanılır ama değil. Arapça’da kasabın karşılığı “Cezzar yada جزارşeklindedir. Deve kesen manasına gelir.
Suriye’li kasap, dükkanda gevişe mevişe bakmadan canlı namına ne bulsa keserken, kasapdöner ise gerçekten yeni bir marka adına çok iyi iş çıkartmışa benziyor.Kasap dükkanı açmaya insanı özendiriyor.
BİZİM KASAP. Ülkemizde kasap dükkanına en kolay marka ismi oluşturma şeklidir. İnsana çok da samimi gelir. “la bizim burası, gir işte içeri !” gibi… Bunun ardından ikinci bir marka yakıştırılmış isim vardır Türkiye’mizde yine, o da “AİLE KASABI”. İşte benim en favori ve slogan vari kelimem budur !
Şu interneti icat eden ülkeye ait olan arama motoruna “kasap” yazıp da aratınca hemen karşınıza, o bölgeye veya vilayete ait sisteme kaydı olan kasap esnafları çıkıveriyor. Yani, giriş yaptığınız bilgisayarın IP no’su dikkate alınarak, arama yaptığınız kelimeye ait size yakın sonuçları görmenizi sağlıyorlar. E yani adamlar zaten pazarlama ve satış konusunda bir numara. Bunu kabullenmek lazım. 

Annesini boyayıp babasına nikahlayabilecek kadar kabiliyet yüklüler yani...

meşhur izmit'li...
KASAP HÜLYA’NIN AZMİ ! Bu arama sonuçlarından birinde karşıma çıkan bir seçenekti. Ülkemizde böyle satır sallayabilen, gerçekten işini severek yapan yetenekli genç ablalarımız da yok değil hani… Böylesi yetenekler bize aslında “nasıl kasap olunur”u da açıklıyor. KASAP ÇIRAĞI olarak bir gün geçirmek diye bir deyim var mı bilmiyorum ama bu konuda yapılmış bir deney var muhtemelen. Yoksa videosunu çekmezlerdi herhalde !
İZMİT’Lİ KASAP GÖRENLERİ şaşırtacak bir iş çıkartmış. Muhtemelen siz de görmüşsünüzdür arama sonuçlarından. Bir düve veya küçük bir danayı, kıkırdak eklemlerinden ayırmaksızın komple kemiksiz yapmış. Hayvanın sanki rüzgarda etten paltosu uçmuş da kemikleri çıplak kalmış gibi bir görüntüsü var. İşinden keyif aldığını ispat eden bir sanatçının eseri, ne diyelim başka !
ETTE İNDİRİM haberlerini çeşitli ulusal, görsel ve basılı medya şirketlerinin kaynaklarında görmek mümkün. Tabi bu indirim, bazı durumlarda “kaldırım”a da dönüşebiliyor. Fizik kanunları, finans piyasayarını da etkileyen bir gerçek. Nasıl ki çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçiş diye bir “osmos” tarifi varsa fizikte, finans biliminde de bir malın-ürünün piyasadaki miktarı ile değeri arasındaki ters orantı gerçeği vardır. Yani malın miktarı çoğaldıkça değeri düşer, tersi durumda da değerlenir.

Bu tavuk eti piyasası buna tipik bir örnek. Yaz gelince yazlıkçılar tavuk etine hücum eder, miktar azalır. Fiyat da her gün zıplar. Kurban gelir kış gelir, talep düşünce de fiyatlar bungee jumping yapmaya başlar.

KASAP İSTANBUL, güzel bir isim olmuş. Yine bir arama sonucunda karşıma çıktı. Sanırım Sultangazi’de bir esnaf kardeşimiz. Web sitelerinin anlaşılır ve sade bir güzelliği var. Verdikleri hizmet ve sattıkları mamüllerin neler olduğu sade bir şekilde algılanabiliyor.
Bir de PIRLANTA KASAP var ! Hakikaten websitesi pırlanta gibi olmuş. Hatta logosu çok dikkat çekici ve profesyonel görünümlü. Reyon sayfalarında, ürünleri ile ilgili fiyat bilgileri mevcut ve sol alt köşede bir telefon ikonu görünüyor. Herhalde telefon ile sipariş imkanı tanımışlar.

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir