KARKAS ET NEDİR ? KARKAS ET DEYİNCE AKLINIZA NE GELİYOR ?

Karkas et denince aklına ne geliyor ? Karkas et fiyatlarını takip eder misin ? Karkas et ithalatı piyasayı nasıl etkiler ? Karkas et borsası nasıl çalışır ? Karkas etin neyi hesaplanır ? Karkas etin de testeresi mi olur ?

Karkas Et Nedir ?“Karkas et” ifadesi kırmızı et sektöründe, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için kullanılır. Koyun keçi ve dana inek mandaların kesilip yüzülerek iç organlarının çıkartılması ve kellenin ayrılması sonucu geriye kalan kemikli et bütünüdür.

Bunun yanında inşaat sektöründe de aynı ifade, binanın duvarların örülmemiş, kolon ve kirişlerden oluşan iskelet sistemini belirtir. Ancak bu bizim konumuzun dışında doğal olarak. 

 Sık et tüketen hanelerin mutfak harcamalarında et önemli yer tutar. Eskiden ülkemiz canlı hayvan sayısının nüfusa yeterli geldiği yıllarda daha yaygın olmakla birlikte, bu evlerde et alışverişi bütün yani karkas kuzu şeklinde yapılırdı.

 

dana karkas

Bence de çok mantıklı bir ticaret ! İstanbul piyasası için düşündüğümüzde, kasaptan perakende kuzu eti satın almak istesek, kilo başına ortalama 55-65 lira ödememiz gerekir.

Ancak 16-18 kg’lık bir kuzu karkasını toptan almak istediğimizde kilo başına ödeyeceğimiz bedel cari fiyatlarla ortalama 40-41 lira kadar olacaktır. Aradaki fark yaklaşık %50 civarında.

Karkas Et fiyatları;  müslüman coğrafyalarda az veya çok gelir sahibi her bireyi senede en az bir kez de olsa ilgilendiren finansal bir bahistir. “Ramazanın baklava tepsileri yıkanmadan kurban bayramı gelir !” Bu cümle, iki bayram arasındaki yetmiş günlük sürenin çok çabuk geçtiğinden dem vurur. Bu sebeple kurbanlık canlı hayvan piyasasının yüksek fiyatlarında boğulmak istemeyenler de ramazan bayramı biter bitmez kurbanlığını alırlar, kafaları rahat eder.

Bu arada, ulusal kırmızı et konseyinin karkas fiyatları verilerine bakılırsa, bulunduğumuz tarih itibarı ile karkas kilo fiyatı dana için 29, kuzu için 40 lira civarında.

Buna göre 400 kg. canlı ağırlıkta dana için 7-8 bin lira, 40 kg. canlı ağırlıkta kuzu için de 1000-1200 lira seviyesindeki piyasa muhtemelen en iyimser seviyeler olacak gibi…

Karkas Et ithalatı; bir ülkenin uzun yıllardır oluşagelmiş damızlık süt sığırı yetiştiriciliği sorununa, ağrı kesici benzetmesi yapılabilecek geçici çözümdür. 

Aslında çözümden ziyade, sinir uçlarını hissizleştirerek acının algılanmasını engeller, hepsi bu ! 

Çatlarcasına başı ağrıyan birine “yok yok, hap içme !” demek ne kadar abesle iştigal ise, piyasaya yeterli seviyede karkas et arz edemeyen bir ülkenin yetkili mercilerine “yok yok, et ithal etme !” demek de aynı derecede abesle iştigaldir. Ameliyat gibi çözüm olmadığı ortada, ancak anlık ızdırabı dindirmek de büyük bir ihtiyaç. Olması gereken, acı dinmesinin ardından kesin çözüm için ameliyata niyetlenmek.

Kuzu Karkas
Sığır İthalat

Karkas et borsası; Ankara ticaret borsası ve İstanbul ticaret borsası, karkas et kaleminde yaptığı satışların fiyat ortalamasını alarak bir piyasa belirler iken Tarım bakanlığına bağlı çalışan Et ve süt kurumu da müdahale alımları ve ithalat ile piyasayı düzenlemeye çalışır.

Karkas ette yapılan hesaplama, öncelikle randımandır. Canlı hayvan başına elde edilen kemikli et miktarıdır randıman. Canlı ağırlığı 100 kg. olan hayvandan 53 kg karkas, yani kemikli et elde edildiğinde “randımanı %53” denir. Genel anlamda da %55’den yüksek randıman iyi, düşük randıman da kötüdür, istenmez. Mesela Et ve Süt kurumu ve tüm kesimhaneler, yüksek randımana yüksek, düşük randımana da düşük alım fiyatı uygularlar. Çünkü yüksek randımanlı karkas verimi, işçilik amortisman ve tüm diğer maliyetleri düşürerek verimliliği artırır.

Karkas etin de testeresi mi olur demeyin ! Buyrun sağda videosu…

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

2
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
YazanKasapilkay Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
ilkay
Ziyaretçi
ilkay

merhaba. kuzu karkasta kemik oranı ortalama nedir? kolda sırtta ve butta bu oranlar ne kadardır? ve karkasta kemik oranı düşük olan ırklar hangileridir? araştırmama rağmen bu bilgileri bulamadım. kolay gelsin.