İYİ IZGARA KÖFTENİN 11 SIRRI

Köfte pişireceksen, kesinlikle ızgara olmalı diyenlerdensiniz galiba ! O halde buyrun yazımıza…

 1. Köftelik kıyma için en uygun et kombinasyonu, %70 dana döş (yağsız), %30  kuzu döş
  PİDELİ KÖFTE

  şeklindedir. Danada kol veya gerdan kullanırsanız oranını 55-60’a düşürüp %10 gibi kavram yağı katabilirsiniz. Kuzu kokusundan hoşlanmayanlar da %80 dana, %20 kavram yağı ile çözüme ulaşırlar.

 2. Eti kıymaya çekerken, iki kez çekip ilkinde 3mm (3’lük ayna), ikincisinde 3.5mm delikli süzgeci(ayna) olan makinadan çekmek en iyisidir. Her zaman dediğimiz gibi köftenin yoğurma sırasında aldığı kıvamı kaybetmemesi için, etin çekilmeden önce soğuk dinlendirilmiş olmasına özen gösterilmeli hatta donma noktasına yakın, el sızlatacak soğuklukta olmalı. Et endüstrisi sanayiinde üretilen et mamülleri, özel imal edilen daha küçük delik çaplı makinelerden (2-2.2mm) bir kez geçirilip, cutter denen çapraz bıçaklı devasa mikserlerde mama kıvamına kadar yoğrulurlar. Bu yüzden de gözeneksiz ve pürüzsüz bir yapıları vardır.
 3. Hazır kıymadan uzak durun derim. Tıpkı bir kalp cerrahının operasyon esnasında radyo dinleyip karısına telefonda “eve ne lazım hayatım” diyecek kadar rahat olması gibi çoğu kasabımız da köfte ve hazır kıymayı, imalatının tüm çer çöpünü değerlendirme seçeneği olarak görecek kadar rahatlar. İstisnalar kaideyi bozmaz deyip, o istisna esnafı bulmanın önemini vurgulamış olalım.
 4. “nefis kasap köftesi kg:…tl” ilanlarının olduğu kasap dükkanlarını sık sık görürsünüz. Kasap köftesi demek, kasabın eti tüm malzemeleriyle çekip yoğurarak yaptığı köftedir. Fazla incelemez amcam, bir hamlede herşeyini katar, beş dk. yoğurur…al sana kasap köfte !
  IZGARA KÖFTE
 5. Tuz ölçüsü bir kg kıyma için silme 1.5 tatlı kaşığıdır yani 15 gr (%1.5). Kullanılan temel baharatlar karabiber kimyon kekik pul biber ve toz kırmızı biber. Hoşlandığınız aroma ve damak tadına göre bunların miktarlarını belirlersiniz. (kendi uygulamam bir kg kıyma için birer çay kaşığı karabiber ve kimyon (ikişer gr), birer tatlı kaşığı pul biber ve kekik şeklinde.) Bunların dışında kültürümüzde kullanılan yenibahar ve çemen var ki sucuk köfte yapımında vazgeçilmezler.
 6. Soğana gelince; kıymayı makinadan çekerken soğanla birlikte çekmek kıymayı karartıyor. Bayat ekmeği de makinadan etle beraber çekmek ise etin ısısını yükseltir ki bu da bizim istemediğimiz bir durumdur. Kendi sevdiğim yöntem; bayat ekmek yerine galeta unu kullanmak (% 3). Soğanı ise rondoda çekip kıymaya ikinci aşamada katmak. Sarımsak katmak isterseniz kiloya bir küçük diş yeterli. Kalanına da diğer yazımızda devam edelim…

 • YAZAR:
  Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

1
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
trackback

[…] Bir önceki ızgara köfte yazımızdan, sırlarımızı açıklamaya devam edelim. […]