İNEKLER HAKKINDAKİ 24 GERÇEĞİ BİLİYOR MUSUNUZ ?

İlk bakışta inekler hakkında basit hayvanlar olduklarını düşünüyor olabiliriz ancak onlarla ilgili 24 gerçek hiç de öyle değil ! Onlar insanı büyüleyen bir cezbediciliğe sahiptirler. En azından kasaplar ve canlı hayvan tüccarları (cambazlar) için…

 

İşin latifesi bir yana, bir litre süt üretimi için 500 litre kanın damarlarda çevrime girmesi gerektiğini, hem idrarın hem de sütün aynı kandan süzülerek meydana geldiğini bilmek dahi bu cazibenin yeter sebebi olsa gerek diyelim ve bahsettiğimiz diğer gerçekler için buyrun aşağıya;

1.  İnekler sosyal hayvanlardır. Doğaları gereği büyük sürüler halinde gezerler. Sürü liderinin sözünden çıkmazlar. Tıpkı insanlar gibi arkadaşlıklar edinirler, sürü içinde bazı bireyler, frekansları uyan bireylere daha bağlı ve sadıktırlar.

 

2.  İnekler kırmızı ve yeşil renk körüdürler. İspanyolların boğa vahşetindeki (güreş dedikleri) hayvanın kızgınlığını devam ettiren etken, matadorun elindeki pelerinin rengi değil, sürekli hareket halinde olmasıdır.

3.Bir ineğin kalbi her bir dakikada 60-70 kez atar.

  4. İnekler düşük ve yüksek frekanstaki ses ve titreşimleri insanlardan daha iyi hissederler. 

  5. Avrupa standartlarında ortalama bir inek 550 kg. canlı ağırlığa (ülkemizde 400 kg civarı) ve 38,6 santigrad derece vücut sıcaklığına sahiptir. 

6. İnekler tıpkı insanlar gibi  9 ay 10 günlük gebelik periyoduna sahiptir. Buzağı denen yavru doğduğunda 35-50 kg canlı ağırlıktadır.

  7. Ortalama bir inek her bir dakikada 50 (bir günde 40 bin) çiğneme hareketi gerçekleştirir, her bir günde 14 kez yatar ve ayağa kalkar.

 8. İnekler aslında otlarken otları ısırarak koparmazlar, tıpkı bir filin hortumu ile herhangi bir şeyi kavraması gibi otları kavrayıp koparırlar. 

  9. İnekler 360 derece panoramik görüşe sahiplerdir. O yüzden huysuz bir ineğe arkasından gelerek yaklaşılmaz.

10.İneklerin dört ayrı sindirim bölümünden oluşan tek bir mideleri vardır.

11. İneklerin vücutlarının sağ tarafındaki etleri nispeten daha yumuşaktır. Çünkü yatarken daima sol taraflarına yatmalarından ötürü, karkasın solundaki et kitleleri daha serttir.

12. Bir süt ineğinin tükrük bezleri günde ortalama  54 litre tükrük salgısı üretir.

 

13. Ortalama olarak günün 8 saatini yiyerek, 8 saatini geviş getirerek ve geri kalanını da uyuyarak geçirirler. (Tam bir geri dönüşüm mekanizması )

14. Bir ineğin yürüyerek merdivenlerden yukarı çıkmasını sağlamak gayet kolay iken, merdivenden aşağı indirilmesi çok güçtür. Çünkü dizleri yokuş aşağı kıvrılacak şekilde bükülmeye elverişli değildir. 

15. İnekler kusmazlar, kusamazlar… Günde ortalama toplamda      45 kg. kuru ot ve dane yem tüketirler.

16. Ortalama bir inek günde 150 litre su içer, 25-30 litre süt verir. (süt verim yönlü ırklar ) Vücutlarındaki kan miktarı, canlı ağırlıklarının %8’i kadardır. Yani 500 kg. canlı ineğin 40 kg’ı kandan ibarettir.

 

17. İneklerin sadece alt çenelerinde dişleri vardır. Çenelerinin çiğneme döngüsü yukarıdan aşağıya değil, sadece alt çenenin çapraz şekilde sağdan sola hareketi ile olur.

18. Mükemmel koku duyuları vardır. İlgilerini çeken herhangi birşeyin kokusunu 9.5 km. den hissederler.

 

19.  Süt inekleri ekonomik iş üretme makineleridirler. Sütçü inek sürüsü, bulunduğu bölgedeki insan topluluğu için tam zamanlı olarak 4 ayrı iş üretir. (Tarla tarımı – Süt sanayii – Et sanayii – Lojistik )

20. Holstein ırkı ineklerin siyah beyazlı alaca vücut desenleri, tıpkı parmak izi gibidir. Birinin deseni asla bir diğerine benzemez.

21.  Dünyada en çok sığır eti üreten ülkeler ABD ve Brezilya’dır.

22.  Bir sığırdan elde edilen et ile, dört kişilik ailenin yaklaşık altı ay boyunca her gün 100’er gr.lık ızgara köfte tüketmeleri sağlanabilmekte. 

23. Dünya çapında 800’e yakın farklı sığır ırkı bulunmakta.

 

24. Dünyada, insan populasyonlarından daha fazla inek nüfusu barındıran ülkeler; Uruguay, Yeni Zelanda, Arjantin, Avustralya ve Brezilya. 

Modern mezbahanelerde boynuzundan tırnağına, akan kanından işkembe içeriğine kadar her bir bileşeninden faydalanılan mükemmel bir yaratık daha insanın hizmetine sunulmamıştır diye düşünmeden edemiyoruz.

Galiba bundan böyle “öküzün trene baktığı gibi” cümlesini daha dikkatli sarfetmemiz gerekecek, zira böylesine müthiş bir canlı mekanizma boş boş bakmasa gerek J

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir