FELAFEL VE LEPE YEMEĞİ/KÖFTESİ NASIL YAPILIR ?

Lepe ve Felafel yemeği nedir ? Lepe ve Felafel yemeği nasıl yapılır ? Mercimek köftesi veya mücver tarzı etsiz vegan tarzı size cazip geliyor mu ?

MEŞHUR LEPE !
BİR BAŞKA LEPE...
Lepe; pirinç, mercimek ya da bulgur kırığından yapılan bir tür yemektir kendileri. Iğdır ili ve yöresince çok bilinir ve tüketilir bir çeşittir. Çorba gibi sulu tarzda pişirilir, soğanı bol ve kırmızı biberi de eksik değildir.
Pirincin süt ile pişirilmesi de lepenin çeşitlerindendir. Bizim sütlü çorba veya süt çorbası dediğimiz tarz bir yemektir. Şeker katınca sütlaç oluverir işte… Yağı bol katılmayıp az yağ ile ateşte muamele olur. Lepe isminin verilmesi “lapa’dan” geliyor muhtemelen.
Bazı bölgelerde bulgur+patates+soğan+domates ve yağ beşlisinin ateş ve sudaki birlikteliklerinden doğan bir üründür. Aslına bakarsanız yemek yapmanın veya yapabiliyor olmanın herhangi bir özel esprisi yok bence ! Neden olsun ki ! Elinizde ne malzeme varsa onları içeriklerine ve özelliklerine göre uygun oranlarda biraraya getirmekten ibaret herşey.
Evin mutfağında yiyecek namına kemirilecek hiçbir şey kalmamış, elinize yalnızca takır takır kuru ekmekler geçmişse, bununla da karın doyurmak mümkündür. Sonuçta mesele tokluk elde etmekse bu kuru ekmekle de olur. Herşey sadece mevcut imkanları iyi değerlendirmekten ibaret.
Kuru ekmekler lokmalara parçalanır, üzerlerine hafif sıcak su gezgirilir ki yumuşasınlar ve sonra yağda kavurmaya başlarsınız. Üzerine elinizde ne varsa; peynir kırıntıları olur, et-yağ parçaları olur, salça olur, bunlardan birini veya birkaçını da ilave edip yağda kavurma sonlandırılır. 

Eğer vakit sabah ise yanına bir de çay demlediniz mi tamam işte al sana bir öğün !

Felafel götürülmeye hazır !
İçli felafeller !
Yani lepe’den yola çıktık nerelere geldik. Biz yine lepe’ye dönelim. Asıl olarak lepe yapmak için nohut değirmenlerde öğütülür. Ancak bu öğütme işi nohutu tamamen un haline getirmeden, kırıklar elde edilerek sonuçlanır. Bunu artık lahana sarmasında mı sebze dolmalarında mı pilavda mı kullanmak istersiniz, orası size kalmış.
Nohutun bu tarz kullanımı İran ve Azerbaycan’da çok yaygındır. Oradan da Iğdır ilimize geçmiş, çoğunlukla burada rağbet görmüştür.
Felafel de lepe gibi elde hangi malzeme çok ise ondan esinlenilmiş. Felafel’de aslolan nohutları bütün olarak geceden ıslatıp haşlama sonucu rondodan çekerek mama kıvamına getirmek. Sonrası ise soğan sarımsak maydanoz ve köfte baharatları ve tahin, süzme yoğurt ve limon ile muamele edip kıvamını koyulaştırıyorsunuz.Ardından yağda kızartıp geriye servis etmek kalıyor.
İçini doldurup içli köfte gibi de yapılabilir. Köfte denince kimilerinin aklına Islama köfte veya Sultanahmet köftesi gelse de etin kıt olduğu coğrafyalarda bunlar da birer alternatif. Dilerseniz tahin yoğurt ve limonu ayrı sos olarak da yeşillikler ile birlikte götürebilirsiniz. Bu yemek çeşidi bize Suriye’den geçmiş bir kültürdür aynı zamanda. Oradan bize son yıllarda sadece yemek kültürü geçmedi ki diyen varsa ben de katılırım.
Sonuç itibarı ile lepe de olsa felafel de olsa marifet eldeki mevcut malzemeyi değerlendirebilmekten geçiyor. Faydasını görebilmeniz dileğiyle…

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

2
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir