EN UCUZ SUCUK FİYATLARI

En ucuz sucuk hangi markada var ? Aytaç-Şahin-Cumhuriyet-Coşkun-Polonez ve diğerleri ? Ya da soruyu tersten soralım; Hangi markalar ucuz sucuk satıyor ?

satışa hazır kangal ve osmanlı sucukları
kangal sucuklar fırınlanma öncesinde...
kangal sucuklar dinlendiriliyor...
Öncelikle aradığımız ucuz sucuğun, uygun fiyatlı mı yoksa gerçekten üç kuruşluk sucuk mu olduğuna karar vermemiz gerekir. Ucuz sıfatını, uygun fiyatlı olmak ve üç kuruşa satılıyor olmak ile aynı kefeye koymayalım. Çünkü bu iki kavram aynı durumu ifade eden iki kelime gibi görünürler. Fakat kıl payı farkla birbirinin zıttı olan iki durumu ifade ederler.
Uygun sucuğun güncel ekonomik şartlarda aşağı yukarı hangi fiyatlara satıldığını anlamanın bir yolu var elbet. Nedir peki bu derseniz; Öncelikle en azından  son aya ait dana kesim fiyatını biliyor olmanız gerekir derim. Bunu et ve süt kurumu sitesinden veya bizim web sitemizin ana sayfasında sağ üst köşedeki iki linkden de öğrenebilirsiniz.
Mesela dana kesim fiyatı (kemikli et yani karkas et fiyatı) 30 ₺ ise siz bunun üzerine ortalama %20 kemik firesi %5 de kabaca diğer maliyeti ilave edin ve bu şekilde bir kilogram kemiksiz dana etinin kasaba geliş maliyetini bulun. 30’a %25 ilave edersek 37,5 ₺/kg dana eti maliyetini elde ederiz. İşte bu sizin şablonunuz. Bunun altında bir fiyata dana sucuk sattığını iddia edenlere şöyle bir gülüp geçersiniz. Bu fiyatın üzerindeki makul bedellerden herhangi biri de sizin bütçenize göre kabul görebilecekler sınıfındadır.

Uygun fiyatlı sucuk kavramından sonra geçelim üç kuruşluk sucuk ifadesine ! Adı üstünde üç kuruşluk işte…

evde sucuk yapımı...
Yani sizin az önce bulduğunuz, dana etinin kasap maliyet fiyatı vardı ya 37,5 ₺’lik… Absürt ve abartılı derecede bu fiyatın altında olan tüm iddia ları üç kuruşluk sucuk grubuna rahatlıkla dahil edebilirsiniz. Tabi bu konuştuğumuz fiyat aralığı dana sucuklar için geçerli bu yazımızda.
Mesela adam kilosunu otuz liradan satıyor ve “abi valla dana sucuğu, biz kendimiz yapıyoruz, onun için ucuz satabiliyoruz” tezini savunuyor. Peki sormazlar mı adama sucuğunu otuza sattığın danayı bugünün ekonomisinde nereden buldun diye ?! Bu dananın sucuğu otuza satılıyorsa kemiksiz eti en fazla yirmibeş lira, işlenmemiş yani kemiğinden ayrılmamış karkas eti de yirmi lira seviyelerinde olması gerekmez mi ?  O halde “bu rakamlar en az bir buçuk – iki sene öncesinin fiyatları idi canım” diyebilirsiniz bu iddia sahibine.
Kelamın özünde ve sonunda, yukarıdaki markalardan şimdilik bahsedemesek de uygun fiyat ile üç kuruşluk fiyatın arasını fark etmeye çalıştık. Umarız ki fayda sağlasın….

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir