EN İYİ KASAP BIÇAĞI SEÇİMİ

Mutfak ihtiyaçlarınız için En İyİ KASAP BIÇAĞI SEÇİMİNİZDE NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ

Bıçakçınızdan en iyi kasap bıçağınızı satın almadan önce, kararlarınızda size yol gösterecek bazı önemli şeyler şunlar olabilir:

Bıçak türü

Bıçağın çeliği söz konusu olduğunda, insanların en sık sorduğu soru “dövme mi yoksa profil bıçak mı” sorusudur. Her bıçak mutlaka bu iki yöntemden biri ile imal edilir, peki fark ne?

Dövme Bıçaklar pahalı olabilir, bu tip bıçaklar, profil bıçaklardan daha güçlü, daha kalın ve daha ağırdırlar. Dövme bıçakları tanımlamanın bir yolu, yalnızca dövme bıçaklar için tasarlanmış topuk ve sap arasındaki desteklerdir, bıçak boyunca kaymasını önlemek için hem elinizi hem de bıçağı dengeler.

Diğer taraftan profil bıçaklar;  önceden kesilmiş metal profil,  hidrolik pres makinasında  işlemlerden geçirilir ve sonrasında çeşitli bileme işlemleriyle bilenir. Fiyatını ucuz yapan şey, hafifliği ve profil lamanın ince et kalınlığı. Dövme bıçakların aksine  profil bıçakların, bıçak ve sapı arasında bir destek parçası yoktur.

Bıçak kalınlığı.

Satın alma kararından önce bıçak lama demirinin kalınlığına bakmak doğru bir uygulamadır. Kasap bıçakları, diğer standart bıçaklara kıyasla eti kolayca dilimleyebilmesi için genellikle daha ince lama demir kalınlığına sahiptirler. Hatta trimming gibi traşlama bıçakları, özellikle ince lamaya sahip olması istenir ki esnek olsun, etten istenmeyen parçaları kağıt kalınlığında sıyırıp atsın…

Bıçak boyutu.

Bıçak boyu, tamamen yapılacak iş ve kullanım alanı ile ilgilidir. Mesela 25 cm namlu uzunluğundaki bıçağıyla döner kestiğini iddia eden bir kasap gördünüz mü hiç !? Tabi ki yoktur. Tam aksine, hayvan kesim veya boğazlama bıçaklarının namlu uzunluğu da olması gereken azami miktardan fazla olmamalıdır. Yoksa kesim esnasındaki bıçağı çekme gücünüz düşecektir.

Malzeme

Her tür çeliğin aynı olmadığını hatırlamakta fayda var. Bu yüzden çelik bir kasap bıçağı ile çalışmak muhtemelen size zor zamanlar yaşatabilir. Mükemmel kenar tutturma özelliğine sahip yüksek kalite için VG-10 çeliği seçmek akıllıca olabilir. VG-10 çeliği, aslında bizim iyi bildiğimiz “şam çeliği” veya “damascus steel”den başkası değil. Victorinox da, bir sert bir yumuşak şam çeliği karışımını kullanmakta.

Ayrıca 440 ve 420HC gibi yüksek karbonlu çelik türleri de, bıçağın genel dayanıklılığına ve uzun ömürlü keskinliğine katkıda bulunur. Leke tutmaz ve paslanmaya karşı dayanıklılık özelliklerine sahip oldukları bilinmektedir. Yüksek karbonlu çelik, Alman Çelik üretimi teknolojisine ait bir tasarımdır. Ama esas olarak daha sağlam olduğu için 420HC’den 440C’yi tercih ederim şahsen…

Kabza

Ahşap, plastik, boynuz ve paslanmaz çelik gibi birçok türde bıçak sapı vardır. Ahşap kabzalı kasap bıçakları çok hoştur. Ancak diğer tür bıçak sapları gibi sağlam olmayabilirler. Aslında sağlık denetçileri, bünyesinde bakteri üreyebildiği için ahşap kabzalı kasap bıçaklarını önermezler ve zaten gıda kanunu ve tüzüklerle de yasaklanmış durumdadır.

Paslanmaz çelik kabzalı bıçaklar ise, güçlü bir kavrama sağlayamadıkları ve ıslakken bu durum daha da güçleşir. Bu tür kabzalar sadece kolay temizlendiği, daha dengeli ve estetik olduklarından tercih edilirler.  

Plastik saplı kasap bıçağı seçimi, birçok kişi tarafından en çok tercih edilen malzeme halini aldı. Hafif ve temizliği kolaydır ancak aşırı sıcakta çatlamaya eğilimlidir. Kabzada pırazvana, yani elin kaymasını önleyen topuzun var olmasına özen gösterin. Çünkü bıçağın elden kaymasının hayati önemde olduğu halleri sizler de yaşamışsınızdır…

Fiyat:

Elbette, satın aldığımız her üründe fiyat, dikkate alınması gereken bir kriterdir. Ancak  en uygun fiyatlı bıçağı satın almak akıllıca bir yol olmayabilir.  Vasat bir bıçak türünden üç adet alacağınıza, kurbanda her işinizi görebilecek “bir” bıçak alın daha iyi. Yahudi tüccar boşuna dememiş “ ucuz mal alacak kadar zengin değilim” diye…

Konfor:

Kasap bıçaklarının dengeli ve kolay kontrol edilebilir olmaları için rahat bir tutuş sunmalılar. Doğrama sırasında sap üzerine çok fazla kuvvet uygulayabilmeniz için sap ve bıçak dengeli bir birliktelik yaşıyor olmalı. Bunların dışında konfordan pek söz edemeyiz.

Çok yönlülük:

Kasap bıçaklarının çok yönlü olması tam manasıyla sözkonusu değildir. Zira bir et traşlama bıçağıyla kemiksiz yapamazsınız. Ya da yaptığınız iş eğlencenin ötesine geçemez.

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

1
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir