ISLAMA KÖFTE ; ADAPAZARI’NIN YEREL MARKASI !

Ülkemizin köfte kültüründe her bir ilimizin olduğu gibi Adapazarı’nın ıslama köftesinin de ayrı bir yeri vardır.

Yeterince malumatımızın olmadığı bir konudan bahis açıldığında, konu ile ilgili sarfedilen her kelime ve cümleyi gerçek manası ile algılama gibi bir dürtümüz vardır. Rahmet kelimesini işittiğimizde bir anda aklımızda beliren ifade çoğunlukla “yağmur” olur. Geçmiş gündü, arkadaşlarla bu mevzudan bahsederken biri;  “e o halde bizim rahmetlikten söz ettiğimizde aklımıza yağmurluk mu gelmesi lazım yani !” deyiverdi. Türk’ün düz mantığı böyle işliyor da, ifade edilmek istenen durum anlaşılınca yüzler tebessüm halini alıyor.

Adapazarı’mızın meşhur ıslama köftesi de, tıpkı Eskişehir’in tükrük köftesi gibi bu kabilden bir “isim-durum” ilişkisine sahip. Aroma ve yumuşaklık bakımından da İnegöl köfte tarzına hiç benzemez. Belki Akçaabat köftenin uzun ve minik formudur diyebiliriz. İl’e gelen misafirler yerel yemek kültürüne yöneldiklerinde “ne yiyelim ? Ya buranın bi ıslama köftesi varmış, çok da güzel diyolar” ile başlayan diyaloglar, “nası yani, köfteyi suda ıslatıp da mı ızgarada pişiriyorlarmış” diye devam eder. Evet, bilmeyenler için açıklama vakti geldi sanırım; ıslama köftenin esprisi, köftesinin ıslaklığında değil, sosla ıslatılmış bayat ekmek dilimlerinin köfteyle beraber kömür ızgarada pişirilerek servis edilmesinde saklıdır (oh be !). Sırrı açıkladığımıza göre tarife geçebiliriz.

KÖFTE MALZEMELERİ:

 • ½ kg dana döş
 • ½ kg kuzu döş (koyun veya toklu/koç döş kullanırsanız koku olabilir.)
 • 1 kuru soğan orta boy, 2 diş sarımsak, çeyrek demet maydanoz
 • 1 tatlı kaşığı kimyon, ½ tatlı kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı tuz

ISLAMA EKMEKLERİ SOS MALZEMELERİ:

 • 2 su bardağı kemik suyu ( işte bu sosun şifresi !)
 • ½ su bardağı sıvı yağ
 • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
 • 6-7 dilim bayat baston ekmek (ekmeği düz değil de açılı kesin )

Ayrıca istediğiniz kadar sivri yeşil biber ve dilim domatesi de közde pişirmek için hazır edin.

Dana ve kuzu etlerini, malzemeleriyle beraber (soğan-sarımsak-maydanoz-kimyon-karabiber-tuz) kıyma makinesinde (ince süzgeçli) iki kez çekin/çektirin. (dileyen soğan ve sarımsağı rondoda fare kulağı ebadında çekip de katabilir). Malzemeleriyle çekilmiş bu köfte hamurunu, elinize iyice sıvanır hal alıncaya dek yoğurun, parmak büyüklüğünde yirmi gr. lık yassı köfteler yuvarlayıp basarak yassılaştırın. (pişmeye hazır)

Kemik suyunu sıvı yağ, kırmızı toz biber ve bir miktar tuz ile bir kap içinde kaynatarak sosunuzu hazırlayın, soğuduktan sonra süzerseniz, toz biber tortusunu uzaklaştırmış olursunuz. Geriye kalan ise köfteleri, soslu ekmeği, sivri biber ve domates dilimlerini ızgarada pişirip servis etmek.

PÜF NOKTALARI:

 • Bayat ekmek dilimlerini soğuk sos içine, maşa ile hızlıca daldırıp çıkarın.
 • Etinizi çekerken, yoğururken ve köfteleri porsiyon yaparken soğukluğunu muhafaza etmeyi unutmayın. (Bunun için eti 1-2 saat buzlukta bekletip işleyebilirsiniz veya işlerken ara ara buzlukta dinlendirebilirsiniz.)

 • YAZAR:
  Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir