SUCUK SİPARİŞ ETMENİN PÜF NOKTALARI

“Gelirken sucuk al, sakın unutma. İki kangal yeter. Biri acılı olsun !” Böyle sucuk siparişi vermek, genellikle ekmek sipariş etmek kadar yaygın olmasa da, sucuktan vazgeçemeyenler için ihtimal dahilindedir. 

Sucuk deyinde aklımıza gelen illerimizin ilk sıralarında Afyon ve Kayseri gelir. Afyon’un en bilindik sucuk markalarının başında ise Cumhuriyet sucukları ve İkbal sucukları vardır.  Şahin sucukları da Kayseri ile özdeşleşmiş bir ulusal markamız. Fakat son yedi sekiz yıldır faaliyette olan online sucuk satış siteleri de mevcut. Günümüz iş dünyasının sanal sahasından çıkamayan tüketicileri kendi dünyalarında yakalayan online sucuk sipariş siteleri. “Hiç bir yere kaçamazsın” dercesine !

ÖZEL SUCUK SİPARİŞ

Fakat hemen her sucuk yazımda da belirtme ihtiyacı hissettiğim gibi şimdi de sözetmeden geçemeyeceğim; Evet. Yaptığı işin hakkını veren markalarımız yok değil. Ancak, bu iş aynı zamanda at ile deve de değil ! Yani ne çok gizli bir teknolojiye veya formüle ihtiyaç var, ne de know-how’a . Koka kolanın formülü bile gizemini büyük ölçüde yitirmişken gerisini varın siz düşünün. Demem o ki, yok altın kesim miş ! yok antrikot sucuğuymuş ! Benzeri süslü kelimelerle bezenmiş reklamların, tamamen dikkat çekmek için olduğunu en az benim kadar sizler de biliyorsunuz.

Online sucuk siparişi de olsa, keşke hazır üretilmiş değil de, kişiye özel ya da belirli sayıda müşteri için bir hayvanın tamamından sucuk üretip adrese kargolasalar !

Ne güzel olurdu değil mi ? Belirli sayıdaki müşteri için yapılmış özel imalat. Tıpkı kurban etinden sucuk yaptırmak gibi…

Kasaptan sucuk satın alan müdavimler rutubetini atmış, kuru sucuk almaya özen gösterirler. Nemi yüzde on düşük sucuk, mamül içindeki suya daha az para ödemek anlamı taşıyor. Genelde tam kuru sucuk, %35 civarında nem içerir.

Sucukta güven; Yerel veya ulusal, belirli bir marka bilinirliğine ulaşmış üreticilerin üretim mahallerine girebilenler, sadece çalışanlar ve ilgili bakanlığın gıda denetçileridir. Çalışanlar sırrı ifşa etmemekle yükümlüdürler. Denetçilerin ziyareti öncesinde ise işyeri sahibi de bir şekilde haberdardır. Dolayısı ile tüketiciler olarak bizler, etikette belirtilen açıklamalara güvenmek ile boşvermek arasında gidip geliriz.

En küçük sokak kasabı da üretse, ulusal sucuk markası da olsa sucuk, imalatçının üretim artıklarını değerlendirme yöntemidir. “Artık” kelimesini yanlış anlamayın sakın ! Kemik üzerinde kalan son et sıyrıntıları, tranç-kontrfile-antrikot-gerdan-kol gibi kemiksiz et kitlelerinin trimming denen traşlanmasından oluşan et parçalarıdır bahsettiğim artıklar.

KASAP SUCUK

Ancak fazla tamah sonucu bu değerlendirme işini fazlaca abartanlar var elbette. Bana kalırsa en güzeli, muhabbetin olan nazının geçtiği, sucuğu kendi yapan bir kasap amca bulmak. Onun da ne yaptığını bilecek kadar samimi olmak tercih sebebidir. Yukarıda bahsettiğimiz Kurban etinden Online sucuk siparişi kavramının kasap amcamıza indirgenmiş versiyonu aslında.

Kelleyse kelle eti kardeşim ! Kattıysan kattım de ! Ama ona göre para al. Tamamını kelleden yapıp da dana karkas deme ! Deveden bir deve daha kazanma devirleri çok eskidenmiş…İtimat yoksa ticaret de uzun ömürlü olmuyor.

 

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

1
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir