2019 YILBAŞI PROGRAMI İLE HİNDİ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN İLGİSİ NE ?

2019 yılbaşı programı için hindi etinden mamul boyun haşlama veya hindi göğüs eti yemekleri mi yaparsınız, yoksa ecnebilerin yaptığı gibi bütün fırına mı verirsiniz orası sizin kritik tercihiniz.

Şu anki üçüncü hindi yazımızda,bundan önceki – iki makalede değinemediğimiz bir husus var idi; Biz islam mensuplarının adeti olmayan miladi sene başı eğlencelerinde etini pişirip yiyebilecekleri, mezelerine alet edebilecekleri başka bir hayvan değil de (mesela hınzır gibi), bu iş için neden hindinin başına çorap ördükleri meselesi. Sonra da şu hindi yetiştiriciliğinin yılbaşı ile ilgisine bi bakarız.
Biz Türkler’in lisanımızdaki hindi isimli kanatlıyı ifade eden kelime Hindistan’dan gelme, oraya ait anlamında kullanılıyor.  İngilizce’ye “turkey” olarak yerleşmesinde ise, bu hayvanın  Avrupa ülkelerine ilk olarak Türk denizci tüccarlar tarafından Madagaskar’dan getirilmiş olması etkili.  Yine aynı bunlara benzer sebeplerden dolayı Fransızlar da buna “la hinde “ yani Hindistan’dan gelme yakıştırmasını yapmışlar.
Fakat işin tuhaf tarafı, hindi gerçek anlamda ne Madagaskar, ne de Hindistan menşeli. Asıl vatanı, atalarının da dünyaya yayıldığı merkez olan kuzey Amerika.

2019 yılbaşı programlarının ziyafet malzemesi olan bu hayvancık için ikinci bir rivayet var;

Normal şartlarda yılbaşında hristiyanların papaya şükranlarını bildirmek üzere birer Türk kesme sözlerinin varlığı. Bu şartı yerine getirmek elbette mümkün olmadığı için bu niyetle adı “turkey” olup Türk’ü çağrıştıran bir hayvancığı kesmek ile bu sözlerini yerine getiriyorlar. “Niyet ettim papaz efendi senin rızan için bir Türk niyetine bir hindi kesmeye” gibi herhalde…
Var olan rivayetlere yorum yaptık da, bu hindi yetişiriciliğinin yılbaşı ile ilgisi var mıdır ? “Bu işe girsem kısa zamanda iyi para kaldırabilirmiyim ?” Bu tarz beklenti ve sualler piyangodan umulan beklentiler ile aynı. Hayvancılığın tüm ana ve alt dalları, iş yükü ve zorluk derecesi en yüksek çalışma alanlarıdır. Ne gecesi gündüzü, ne bayramı seyranı ve ne de hastası düğünü yoktur hayvancılık ile iştigal edenlerin. Bununla beraber usulune uygun yapılırsa, oyun kuralına göre oynanırsa gerçekten çok kazandırır.
En basit sağlaması şöyle; dünyanın hiçbir sanayi iş kolunda veya sektörde, her sene kendini yenileyerek neredeyse iki katına çıkaran sabit yatırım sermayesi yoktur. Ancak dişi hayvanın doğurganlığı sebebiyle hayvancılık sektörü böyle bir ayrıcalığa sahip.

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
  Subscribe  
Bildir