2018 KURBAN KESİM ESASLARI BELİRLENDİ

Kurban kesim işlemlerinin esasları belirlendi. 2018 yılı Kurban bayramı için uyulacak kurallar bakanlık tarafından belirlendi. (Yönetmeliklerde “talimat ve uygulama esasları” ibareleri ile ifade edilen)

Buna göre uygunsuz kesim yerlerine 58 bin tl, konutlardaki uygunsuz kesimlere ise 1450 tl

kurban kesim yeri

ceza var. Günümüzde özellikle büyükşehir belediyelerinin bünyesinde bulunan hayvan satış ve kesim tesisleri gerçekten iyi iş görüyor. Pejmürde durumlar en azından geçmiş senelerdeki gibi değil.

İl ve ilçelerde hazırlanan kurban satış-kesim yerleri 1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren kurul ve komisyon üyesi kuruluşların web sayfalarında yayınlanacak. Her vatandaşın, ikametine en yakın tesisi rahatça bulabilmesi bakımından faydalı.

Başta kist hidatik, şarbon, bruselloz, kırım kongo kanamalı ateşi, tüberküloz gibi hayvanlardan insanlara geçen(zoonoz) hastalıklar hakkında bilgilendirme yapılacak. Toplum ve çevre sağlığı, etin usulüne uygun işlenmesi, pişirilmesi, tüketilmesi, sakatatların çöpe atılmaması, evcil ve yabani hayvanlara verilmemesi ve benzeri konular da ülkemiz insanına verilecek bilgiler arasında.

kurban kesim yeri 2

İstanbul Anadolu yakasına kurbanlık hayvan girişleri de 6 Ağustos 2018 tarihinde başlayacak. Avrupa yakasına hayvan hareketi ve naklinin yasak olmasını da geçmiş senelerde insanımız kendine özgü yöntemlerle delebiliyordu. Tabi fark edilene dek ! Tenteli kapalı tır dorselerinde, kapalı kasa yük kamyonetlerinde. Bi uçağa ve gemiye bindirmedikleri kalmıştı.

Salgın hastalıklar açısından dikkat edilecek hususlar

Bahsi geçen tebliğde özellikle, satış-kesim tesislerine girişlerde aşı kontrolleri yapılacağı gibi, hayvan pazarlarından satılmayıp geri nakledilenlerin de gerekli aşılarının geçerliliği ve etki süreleri takipte olacak. Bu kontroller şap hastalığı için olmazsa olmaz. Yoksa hayvan nereye, bu pek mühim mikrop da oraya…

Hayvanların hastalık kontrolleri, besi çiftlik ve ahırlarda da yapılacak. Çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşlarına ait geçici ruhsata sahip kesim yerlerine yapılacak kontroller de sıklaşacak.

kurbanlık dana (uçan)

Tebliğ diye sözünü ettiğimiz bu bildiride, nakil araçlarının dezenfeksiyonundan ve hayvanların altlarına serilen saman ve benzeri altlıkların imhasından da bahsediyor. Fakat ben bu kontrol ve uygulamanın bu kadar dört dörtlük yapılacağından şüpheliyim.

 Kurban satış yerleri için alınacak önlemler

 İl içi hayvan taşımalarında pasaport/nakil belgesi, iller arası hareketlerde ise veteriner sağlık raporları, pasaport/nakil belgeleri kontrol edilip, belgeleri tam olanlar serbeest serbest dolaşacak. Küpesiz, yani nüfus kağıdı(pasaport)  olmayan hayvan ilk görüldüğü yerde, sahibiyle beraber enselenecek !

Bu satış ve kesim tesislerinde görevli komisyon üyeleri veteriner hekim, din görevlisi ve zabıta birimlerinden oluşacak. (Takım sağlam gibi…)

Kurbanlıkların kesiminde ve kesim yerlerinde dikkat edilecek noktalar

Kınalı koç ve danalarımız, belediyelerden çalışma izni almış kesimhanelerde, kasaplık belgesi veya ‘Kurs Bitirme Belgesi’ olan kasaplarımız tarafından kesilecekmiş. Kesimhanenin çalışma iznine eyvallah da, belge  veya kurs bitirmekle kasap olunmuyor maalesef. İspatı malum; bayram birinci gün akşamı ana haber bültenlerindeki yaralı, gazi kasapcıklarımız.

Kamu alanlarında kesim “yassah gardaşım”. Kesim yerleri; resmi ve belediye veteriner hekimleri, belediye zabıta ekipleri ile din görevlileri işbirliğinde etkin olarak denetlenecek ve kontrol edilecek.

maşşallah ! bakışına gurban !

Kesilen hayvanların çeşitli organlarının da çevreyi kirletmesine ve evcil hayvanlarca tüketilmesine engel olunacak deniyor. Yav kedi köpeğin hangi birini zapt edecen ki !? Onlar da öyle bayram yapacak. “Hoşt ! pist ! onlar hastalıklı, bak sen de hasta olursun maazallah” mı diyecen hayvanlara !?

İyi hatırlarım; çocukluğumun kurban bayramlarında köpeğimiz, bayramdan yirmi gün sonra bile etrafdan işkembe parçaları bulur yer, yemediğini başının altına yastık yapardı. Gerçekten !

Kurban satışı ve kesimi yapılacak yerlerin fiziksel özellikleri

Şehirlerin ana girişlerinde uygun alanlarda kurban satış yerleri belirlenecek. Alanın tüm alt ve üstyapısı kullanıma hazır olacak. Hayvanların şehir merkezlerine girişlerine ve bu satış yerlerinin dışında diğer yerlerde satışına izin verilmeyecek. Hayvan satın alacak hissedarların kullanımına yönelik de sosyal tesisler bulunacak.

Ceza ve yaptırımlar

Bildirimdeki şartlara uymayanların karşılaşacakları faturalar en az 232 tl den başlıyor. Kesim yerlerinde yasaklara uymayan ve atıklarını toprağa veren tesislere ise toplu kesimler için 58 bin küsur tl, bu suçun konutlarda işlenmesi halinde 1450 tl ceza ile bayramlaşılacak.

kurban satış yeri 3

Hayvanların ehliyetli kişilerce kesilmemesi durumunda hayvan başına 1255 tl ceza var. Ayrıca kesin öldüğü anlaşılmadan hayvanlara yapılan müdahalelerde ceza ise 625 tl.

Amman diyelim. Normal günlerdeki basit trafik cezalarına dahi ne tepkiler veriyoruz. Bir de bu borç tebligatı ile bayramda karşılaşmak hiç hoş olmasa gerek.

  • YAZAR:
    Et ürünleri Gıda teknikeri, yazankasap.com'da yazar, Zooteknist ( büyükbaş ve küçükbaş yetiştiriciliği)

2
Kimler Neler Demiş?

Please Login to comment
avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
YazanKasaptamer çetin Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
tamer çetin
Ziyaretçi

kesim yerleri çok az bu çok kötü, belediyeye sesleniyorum. Buna bir düzeltme getirmeleri gerkeiyor.